UNICEF ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Dünyasına çocukların ve ailelerin haklarını koruma konusunda iş birliği yapma çağrısında bulundu

100'den fazla uzman ve uygulayıcı, Türkiye'de çocuk haklarını ele almanın, aile dostu politikaları iyileştirmenin ve çocuk işçiliğini ortadan kaldırmanın yollarını tartışmak üzere bir araya geldi.

23 Kasım 2022
UN0742194
UNICEF/UN0742194/Karadag

ANKARA, 23 Kasım 2022 - Bugün,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve UNICEF, "Çocuk Hakları ve Çalışma İlkeleri için Rehberlik ve Teftiş  Stratejileri" konulu bir konferans düzenledi. Etkinlikte hükümet, özel sektör, sivil toplum, akademi ve uluslararası kuruluşlardan 100'den fazla katılımcı yer aldı.

Konferansta, İş Dünyasında Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Haritalama Uygulaması sonuçları sunuldu. Konferans sırasında, ayrıca, katılımcılar tarafından kamu ve özel sektörün işbirliği ile çalışma dünyasının içinde yer alan çocukların ve ailelerinin refahını artırmak için en sağlıklı uygulamaların geliştirilmesinin  yöntemleri tartışıldı.

Haritalama çalışması ile, farklı sektörlerdeki çocuk hakları ve iş ilkeleri uygulamalarına ilişkin   önemli veriler elde edildi. Bu çalışma ile ayrıca, söz konusu uygulamaların iş dünyasında gerçekleştirilmesini engelleyen sorunları saptayarak gelecekteki programların şekillendirilmesinde kilit rol oynayacak benzersiz bir bakış açısı sağladı. Haritalama çalışması kapsamında 2.000'den fazla işyeri ziyaret edildi. 

Çocuk işçiliği haritalama çalışması ile,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve UNICEF,   tedarik zincirlerinde çocuk işçiliğini ortadan kaldırmaya yönelik ulusal modeller ve programlar geliştirmek, iş birlikleri ile sektöre özgü eylem planları oluşturmak  ve ergenler için iş temelli öğrenme fırsatlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Açılış konuşması sırasında, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Paolo Marchi “UNICEF, Türkiye’de çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için iş hayatının çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarma konusunda tüm paydaşlarıyla birlikte çalışmaya kararlıdır. Halihazırda devam eden programların yanı sıra, 2023 yılında Çalışma Bakanlığı ile çocuk işçiliği konusunda yeni bir ulusal eylem planı hazırlanmasına yönelik ortak bir girişim başlatmayı planlamaktayız. Tüm çocukların ve ailelerin refahını artırmak için birlikte çalışmaya devam edebiliriz ve etmeliyiz" dedi.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.