UNICEF: Uzun süren çatışma ortamlarındaki çocukların suyla ilgili hastalıklardan ölme olasılığı şiddet yüzünden ölme olasılığından üç kat daha fazla

UNICEF’in bugün açıklanan yeni bir raporuna göre, uzun süren çatışmaların yaşandığı ülkelerde 15 yaşından küçük çocukların temiz su, sanitasyon ve hijyen eksikliği gibi nedenlerle ölme olasılığı şiddet yüzünden ölme olasılığına göre üç kat daha fazla.

22 Mart 2019
UNICEF: Uzun süren çatışma ortamlarındaki çocukların suyla ilgili hastalıklardan ölme olasılığı şiddet yüzünden ölme olasılığından üç kat daha fazla
UNICEF/UN067453/Souleiman

NEW YORK, 22 Mart 2019 – UNICEF’in bugün açıklanan yeni bir raporuna göre, uzun süren çatışmaların yaşandığı ülkelerde 15 yaşından küçük çocukların temiz su, sanitasyon ve hijyen eksikliği gibi nedenlerle ölme olasılığı şiddet yüzünden ölme olasılığına göre üç kat daha fazla.
 
Su Saldırı Altında başlığını taşıyan rapor, çatışmaların uzun süredir devam ettiği 16 ülkedeki ölüm hızlarını incelemektedir. Söz konusu ülkelerde 5 yaşından küçük çocukların ishalle ilgili nedenler yüzünden ölme olasılığı doğrudan şiddet olayları sonucunda ölme olasılığından 20 kat daha fazladır.
 
UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Uzun süren çatışmaların süre geldiği ortamlarda yaşayan çocuklar temiz su kaynaklarına ulaşamadığı için pek çok olumsuzlukla karşı karşıyalardır. Gerçek şu ki temiz suya erişemedikleri için ölen çocuk sayısı kurşunla öldürülenlerden daha fazladır.”
 
Suyun güvenli olmaması, su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerinin düzenli bir şekilde sağlanmaması sonucu çocuklar yetersiz beslenme, ishal, tifo, kolera ve çocuk felci gibi önlenebilir hastalıklardan ölme riskiyle karşı karşıyadır. Bu durumlardan özellikle kız çocukları olumsuz etkilenmektedir: Su taşımak ya da tuvalete gitmek için evlerinden çıktıklarında cinsel şiddete maruz kalabilmektedirler. Yıkanırken ve adet dönemlerinde hijyen sağlamaya çalışırken onur kırıcı davranışlarla karşılaşabilmektedirler. Okullarında su ve sanitasyon imkânları yoksa adet dönemlerinde derslere bile katılamamaktadırlar.  
 
Bu tehditler, silahlı çatışma ortamlarında daha da ağırlaşmaktadır. Kasıtlı ve herkesi hedef alan saldırılar altyapıyı tahrip etmekte, hizmet sunanlara zarar vermekte, su, sanitasyon ve hijyen sistemlerini çalıştıran enerjide kesintilere yol açmaktadır. Silahlı çatışmalar ayrıca yakıt ya da klor gibi temel onarım ve sarf malzemelerinin bulunabilirliğini de sınırlamaktadır. Temel malzemelere erişim kısıtlanmakta ya da bu malzemelerin tedariği tamamen engellenmektedir. Pek çok durumda ise temel hizmetlerin sağlanması kasıtlı olarak engellenmektedir.
 
Fore: “Su ve sanitasyon hizmetlerine yönelik kasıtlı saldırılar en zor durumdaki çocuklara yönelik saldırılardır. Oysa bunlar yaşam için temel ihtiyaçlardır.”
 
UNICEF çatışmaların sürdüğü ülkelerde temiz içme suyu ve yeterli sanitasyon hizmetleri sağlanması için çalışmakta, bu amaçla su şebekelerini iyileştirip onarmakta, ihtiyaç olan yerlere su taşımakta, tuvaletler oluşturmakta ve hijyen uygulamalarına ilişkin duyarlılığı yaygınlaştırmaktadır.
 
UNICEF’in hükümetlere ve ortaklara çağrısı şu yöndedir:
·        Su ve sanitasyon altyapısıyla personele yönelik saldırıların durdurulması;
·        Herkes için sürdürülebilir su ve sanitasyon sistemlerinin geliştirilmesinin hayat kurtaran insani müdahale kapsamına alınması
·        Hükümetlerin ve yardım kuruluşlarının olağanüstü dönemlerde kaliteli su ve sanitasyon hizmetlerini sürekli sağlama kapasitesinin güçlendirilmesi.
###
 
Editörlere Notlar: 
 
Rapor, çatışmaların uzun süredir devam ettiği 16 ülkedeki ölüm hızlarını hesaplamıştır: Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti,  Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Irak, Libya, Mali, Myanmar, Somali, Güney Sudan, Sudan,  Suriye Arap Cumhuriyeti ve Yemen. Libya, Irak ve Suriye dışında bu ülkelerin hepsinde 15 yaş ve daha küçük çocukların suyla ilgili hastalıklar yüzünden ölme olasılığı toplu şiddet nedeniyle ölme olasılığından daha yüksektir. Suriye ve Libya hariç olmak üzere, aynı ülkelerin hepsinde 5 yaşından küçük çocukların kirli suyla bağlantılı ishalli hastalıklardan ölme olasılığı toplu şiddet olayları sonucu ölme olasılığından hemen hemen 20 kat daha fazladır.
 
Tahminler, WHO’nun 2014-2016 yılları için ‘toplu şiddet’ ölümleri ve ‘kirli SU bağlantılı ishal ölümleri’ tahminlerinden derlenmiştir.
 
Multimedya materyalleri için: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIF3HHUU0

İrtibat Kişileri

Joe English
UNICEF New York
Telefon: +1 917 893 0692
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.