UNICEF Suriyeli çocukların eğitim mücadelesine interaktif bir bakış sunuyor

Suriye’ye yönelik insani yardımlar üzerine görüşmeler müzakereler bugün başlarken UNICEF #ImagineaSchool (“Bir Okul Hayal Et”) başlığıyla video ve fotoğraflar yayınlıyor

23 Ocak 2017
Lübnan Bekaa vadisinde fotoğraf için poz veren 20 Suriyeli çocuğun yalnızca yedisi okula gidebiliyor.
UNICEF/UN043206/Romenzi
Lübnan Bekaa vadisinde fotoğraf için poz veren 20 Suriyeli çocuğun yalnızca yedisi okula gidebiliyor.

 

BEYRUT, 23 Ocak 2017– UNICEF, okul çağındaki Suriyeli çocukların yaşamına yakından bir bakış sunan yeni bir interaktif belgesel yayınlandı. #ImagineaSchool ("Bir Okul Hayal Et") Suriyeli mültecilerin eğitime erişim mücadelesinde karşılaştıkları zorlukları birinci elden aktarıyor.
 
Kampanya kapsamında hazırlanan 19 çocuğun öyküsünü Suriye’deki insani durumun ele alınacağı Helsinki forumunun başlangıcıyla (23-24 Ocak) eş zamanlı olarak yayınlanmasıyla konferansta yapılacak tartışmalara insani bir yüz kazandırılması amaçlanıyor.
 
Dünyada ülke nüfusuna göre kişi başına en fazla mültecinin bulunduğu ülke olan Lübnan’da okul çağındaki Suriyeli çocukların yaklaşık yarısı – 187 bin çocuk – okula gidemiyor. Aralarında henüz 6 yaşında olan çocukların da bulunduğu binlerce Suriyeli çocuk okula gitmek yerine tarımda, fabrikalarda, inşaat işlerinde ve sokaklarda çalışıyor.
 
UNICEF ve Lübnan Hükümeti 150 binden fazla Suriyeli mülteci çocuğun kamu okullarına erişmesini sağladı. UNICEF, daha fazla çocuğun kaliteli bir eğitim görebilmesi için 2017 yılında Lübnan’da uygulanacak eğitim programlarına 240 milyon dolarlık yardım çağrısında bulunuyor.
 
UNICEF Lübnan Temsilcisi Tanya Chapuisat konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Yoksulluk, toplumdan dışlanma, güvenlik zafiyetleri ve dil sorunları Suriyeli çocukların okula gitmesini engelliyor. Bu durum bir kuşağın tamamını dezavantajlı ve yoksul konuma düşürürken, aynı zamanda da erken evlilik ve çocuk işçiliği gibi riskleri de beraberinde getiriyor.”

“Hükümet, bağışçılar ve diğer ortaklarla birlikte çalışarak Lübnan’da yaşayan Suriyeli çocukların hemen hemen yarısının okula gitmesini sağlayabildik. Her çocuğun kaliteli eğitim fırsatına sahip olabilmesi için sıra şimdi de diğer yarıya ulaşmaya geldi.
 

2016 yılında Lübnan’da çekilen interaktif belgesel, UNICEF ile “Vignette Interactive”in ödüllü yazar ekibi tarafından hazırlandı. Fotoğraflar ise World Press ödüllü fotoğraf sanatçısı Alessio Romenzi’ye ait.
 

Romenzi projeyi şöyle tanımlıyor:

"Çocukların hikâyelerini dinlemek ve yaşadıkları zor koşullarla başa çıkabilmek için eğitimin rolünü anlamak yürek burkucuydu.

Fotoğraflarımda, okula gitmenin onlar için ne kadar büyük anlam taşıdığını yakalamaya çalıştım. Umarım bu çalışmam bu çocukların çok basit düşlerinin gerçekleşmesine katkıda bulunur.”
 
Kampanyanın adını, #ImagineaSchool (“Bir Okul Hayal Et”), hikâyeleriyle video dizisinde yer alan ve her ikisi de bugüne kadar hiç okula gitmemiş olan 10 yaşındaki Asya ve 13 yaşındaki Diana buldu. “Okulu çok güzel bir yer olarak hayal ediyorum,” diyor Diana. “Duvarlarında kız ve erkek çocukların yaptıkları resimlerin bulunduğu bir yer…”
 
Eğitim, insani yardım çağrılarının en az karşılık bulabildiği alanlardan biri olmaya devam ediyor.  İnsani yardım kuruluşları 2015 yılında eğitim alanında ihtiyaç duydukları kaynakların ancak yüzde 31’ini sağlayabildi. Bu rakam on yıl kadar önce ise yüzde 66 idi.
 
Mayıs 2016’da gerçekleştirilen Dünya İnsani Yardım Zirvesi sırasında Eğitim Bekleyemez adını taşıyan ve kriz dönemlerindeki insani yardım müdahaleleri ile daha sonraki uzun vadeli kalkınma arasındaki açığın öngörülebilir kaynaklarla kapatılmasını sağlamayı amaçlayan yeni bir küresel kaynak platformu oluşturuldu.Editörlere Notlar:
Seriden video ve fotoğraflar indirmek içi: http://uni.cf/2jt2WHi
İnteraktif diziyi izlemek için: www.imagineaschool.com
#ImagineaSchool kampanyasının “sahne arkası” videosu için: http://bit.ly/2iL2PWj
 
UNICEF Lübnan ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:  www.unicef.org/Lübnan/
 
UNICEF Lübnan’ı TwitterFacebook ve Instagram üzerinden takip edin.
 

İrtibat Kişileri

Salam Abdulmunem
UNICEF Lebanon
Telefon: +961 70 99 66 05

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.