UNICEF: Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen'de kıtlık baş gösterirken yaklaşık 1,4 milyon çocuk ölüm riski altında

UNICEF, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de kıtlığın baş göstermesiyle birlikte yaklaşık 1,4 milyon çocuğun ileri seviyede yetersiz beslenme nedeniyle ölüm riski altında olduğunu açıkladı.

21 Şubat 2017
Güney Sudan'ın başkenti Juba'da 2 yaşındaki Kuot Kune, yetersiz beslenme tedavisi gördüğü UNICEF-destekli bir hastanede annesiyle oynuyor.
UNICEF/UNI185504/Rich
Güney Sudan'ın başkenti Juba'da 2 yaşındaki Kuot Kune, yetersiz beslenme tedavisi gördüğü UNICEF-destekli bir hastanede annesiyle oynuyor.

 

NEW YORK/DAKAR/NAİROBİ/AMMAN, 21 Şubat 2017 –ICEF İcra Direktörü Anthony Lake konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bir milyondan fazla çocuk için artık zaman tükeniyor. Hâlâ çok sayıda çocuğun hayatını kurtarmak mümkün. İleri seviyede beslenme yetersizliği ve yaklaşan kıtlık büyük ölçüde insanların eseri. Ortak insanlığımız daha hızlı hareket etmemizi gerektiriyor. Afrika Boynuzu’nda 2011 yılında yaşanan kıtlık sonucu yaşanan acıların tekrarlanmasına izin vermemeliyiz.”

Nijerya’nın kuzeydoğusunda çatışmaların meydana geldiği Adamawa, Borno ve Yobi eyaletlerinde ileri seviyede beslenme yetersizliğinden etkilenen çocuk sayısının bu yıl 450 bine kadar ulaşması bekleniyor. Dünyadaki gıda güvensizliğini izleyen bir erken uyarı sistemi olan Fews Net geçtiğimiz yılın sonlarında yaptığı açıklamada Borno eyaletinin daha önce erişilemeyen bölgelerinde kıtlık baş gösterdiğini ve bunun büyük ihtimalle insanların erişemediği diğer bölgelere de yayılarak süreceğini belirtmişti.

Somali’de on yıllarca süren çatışmalar nedeniyle bir hayli zor koşullar altında yaşayan ve kırılgan hale gelen halk kuraklık tehdidi ile karşı karşıya. Ülkede 6,2 milyon kişi, yani nüfusun neredeyse yarısı ileri seviyede gıda sorunu nedeniyle insani yardıma muhtaç durumda.

 

Bu yıl yaklaşık 185 bin çocuğun ileri derecede beslenme yetersizliğinden etkilenmesi beklenirken, bu sayı önümüzdeki aylarda 270 bine kadar tırmanabilir.
 

Çatışma, yoksulluk ve güvenlik sorunları nedeniyle büyük çalkantılar yaşayan Güney Sudan’da ise ciddi beslenme yetersizliğinden etkilenen 270 bini aşkın çocuk bulunuyor. Ülkenin kuzeyinde, 20 bin çocuğun yaşadığı Birlik Eyaleti’nin kimi bölgelerinde kıtlık ilan edildi. Yaşanan gıda krizini hafifletecek ve yayılmasını önleyecek girişimlerde bulunulmaması halinde ülkede gıda sorunundan etkilenen kişi sayısının sayısının 4,9 milyondan Temmuz ayındaki kurak dönemde 5,5 milyona ulaşması bekleniyor.

Çatışmaların iki yıldır devam ettiği Yemen’de ise 2014 yılından bu yana neredeyse yüzde 200 artışla 462 bin çocuk ileri derecede beslenme yetersizliğinin etkisi altında bulunuyor.

UNICEF bu yıl beslenme yetersizliğinden etkilenen çocukları tedavi edebilmek için ortaklarıyla birlikte çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucu Nijerya’da 220 bin, Güney Sudan’da 200 bin, Somali’de 200 bin ve Yemen’de 320 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.  
 

Fotoğraf ve videoları indirmek için:  http://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFDD22Q

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.