UNICEF: Kabil’de meydana gelen saldırının kurbanları arasında çocuklar da var

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un açıklaması

01 Temmuz 2019

KABİL/KATMANDU/NEW YORK, 1 TEMMUZ 2019 – “Bugün sabah en yoğun iş saatlerinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de gerçekleşen ölümcül patlama, çocukları  günlük en önemli rutinlerinleri olan okula gitmek sırasında yakaladı.

“İlk gelen bilgilere göre 50’den fazla çocuk yaralandı ve okulları da hasar gördü. Bu korkunç bir olaydır.

“Okullar barış ve huzurun hüküm sürdüğü yerler olmalıdır. Okullarda ya da çevresinde şiddet hiçbir durumda kabul edilemez.

“Afganistan’da zaten sorunlu olan güvenlik son dönemde daha da kötü duruma gelmiştir.  İnsanların geleceğini körelten ve küçük çocukların canlarını alan bu şiddet sona ermelidir.

“UNICEF tüm taraflara yönelik çağrısını bir kez daha tekrarlıyor: Şiddete son verilmeli, çocuklar her durum ve koşulda korunmalıdır. Afganistan’da kuşaklar boyunca çocuklar şiddetten başka bir şeye tanık olmamıştır. Bu çocukların şiddet ve çatışmanın olmadığı bir hayat yaşamasının zamanı gelmiş ve geçmektedir.”

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.