UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Türk Oyuncu Tuba Büyüküstün'den Zaatari mülteci kampındaki Suriyeli çocuklara ziyaret

04 Mart 2015
UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Türk Oyuncu Tuba Büyüküstün'den Zaatari mülteci kampındaki Suriyeli çocuklara ziyaret
UNICEF

ZA’ATARI, Ürdün, 4 Mart 2015- UNICEF’le beraber, Ürdün’de bulunan Zaatari mülteci kampına gerçekleştirdiği günübirlik ziyaret sırasında, Lamis rolüyle ün kazanan Türk oyuncu Tuba Büyüküstün, ülkelerini yaklaşık 4 yıldır devam eden savaş nedeni ile terk etmek zorunda kalan Suriyeli kız çocuklarıyla bir araya geldi.

Büyüküstün, Kamptaki üç UNICEF okuldan birinde sanat dersine katılarak, Suriye’nin güneyindeki Dera’a şehrinden gelen 14 yaşındaki Omaima ile sohbet etti.  Küçük kız, sohbet sırasında Büyüküstün’e Zaatari’de yaşamanın zorluklarına rağmen, okulunu bitirip doktor olmak için ne kadar kararlı olduğundan bahsetti.

Ziyaretin arından yaptığı açıklamada UNICEF iyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün şöyle konuştu: “Bu kızların güçlü duruşu ve karakteri beni gerçekten çok etkiledi. Bu çocukların büyük çoğunluğu 2 yıldan fazla bir süredir burada mülteci olarak yaşamını sürdürüyor ama yinede  geleceğe dair umut ve hayallerine sımsıkı tutunmaya devam ediyorlar.”

Zaatari’deki okullarda yaklaşık 15.000 Suriyeli çocuk eğitim görüyor. Okul çağında olan yaklaşık 10.000 çocuk ise örgün eğitime devam edemiyor. UNICEF Ürdün, Zaatari kampında ve ülkenin diğer bölgelerinde bulunan bu dezavantajlı çocuklara yönelik yaygın eğitim olanaklarının ve yaşam becerileri edinme fırsatlarının arttırılması için bölgedeki ortaklarıyla çalışmalar yürütüyor.   

Okul ziyaretinin ardından Büyüküstün, yeni doğum yapan annelere emzirme konusunda yardım sunulan ve beslenmeyle ilgili tavsiyeler verilen Bebek ve Küçük Çocuk Beslenme Merkezi’ne (IYCF) geldi. Zaatari’de haftada 40 ila 70 bebek dünyaya gözlerini açıyor. Merkezdeki gözlemlerini anlatan Büyüküstün şunları kaydetti: “Zaatari’de bugün tanıştığım anneler sayesinde, beslenme konusundaki en basit tavsiyelerin ve desteğin bile bu zor kamp koşullarında dünyaya gelen bebekler için ne kadar hayat kurtarıcı nitelikte olduğuna tanık oldum.” 

Karavanda yaşayan bir aileyi de ziyaret eden Büyüküstün, ailenin 12 yaşındaki kızı Besan ile sohbet etti.  Duygularını ifade edebilmek için UNICEF’in destek verdiği drama derslerine katıldığını anlatan Besan “Rol yaparken, hem Suriyeli çocukların başına gelenleri anlatma fırsatı buluyorum hem de ne kadar güçlü olduğumuzu ve geleceğe dair umudumuzu kaybetmediğimizi gösterebiliyorum” diye konuştu.

Büyüküstün daha sonra Besan’la birlikte ‘Ergen Dostu Alan’da gerçekleştirilen drama atölyesine katıldı. UNICEF’in ortaklarından uluslararası sağlık kuruluşu International Medical Corps’un desteği ile çalışmalarını sürdüren merkez, 12 ila 18 yaşları arasındaki kız ve erkeklere tiyatro, sanat ve spor faaliyetleri vasıtasıyla psikososyal destek sunuyor.
“Rol yapma ve drama dersleri, bu kızlara enerjilerini atabilecekleri ve duygularını ifade edebilecekleri bir ortam sağlıyor” diye konuşan Büyüküstün şunları ekledi: “Suriyeli çocuklara bir şeyler öğrenme ve kendilerini geliştirme fırsatı sunulması hayati önem arz ediyor; bunun da iş işten geçmeden yapılması şart.”

Ürdün’de kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı şu anda 622.000 civarında; bunun yarısından fazlası da çocuklardan oluşuyor. Tuba Büyüküstün 2014 yılında UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak atanmıştı. Ürdün’e gerçekleştirdiği seyahat Büyüküstün’ün bu sıfatla katıldığı ilk uluslararası ziyaret

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.