UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom Suriyeli çocuklarla buluştu

12 Nisan 2014
UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom Suriyeli çocuklarla buluştu
UNICEF/NYHQ2014-0437/Diffidenti
UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom (arka tarafta sağda) 9 Nisan?da Ürdün İrbid Oman Bin Abdul Aziz Erkek Okulunda 6. Sınıf İngilizce dersine katıldı.

NEW YORK/AMMAN, Ürdün, 12 Nisan 2014 – UNICEF İyi Niyet elçisi Orlando Bloom bu hafta Ürdün’e yaptığı ziyarette, dördüncü yılına giren Suriye’deki çatışmalar yüzünden yaşamları yıkıma uğrayan Suriyeli çocuklar ve aileleriyle buluştu. 


Bloom Perşembe günü Suriye sınırındaki Za’atari mülteci kampına yaptığı ziyaretin ardından şunları söyledi: “Bu çocuklar, başka herhangi bir çocuktan çok daha fazla şiddete tanıklık ettiler. En korkuncu ise bu çocukların kayıp kuşak haline gelmeleridir. Gereken eğitim, koruma ve psikolojik desteğin hemen verilmemesi durumunda bu çocukların acıları ve öfkeleri zamanla saldırganlığa dönüşebilecektir.” 

İngiliz oyuncu Ürdün’e 8 Nisan Salı günü ulaştı. Bir sonraki gün İrbid’de Halep’teki şiddetten 2 yıl önce kaçıp gelen Suriyeli bir aileyi ziyaret etti. Ürdün’e ya da diğer komşu ülkelere gelen başka pek çok aile gibi bu ailenin de elinde ne varsa gitmiş ve yaşam giderek daha da güçleşmektedir.  

Bloom’un gözlemleri şöyle: “Bunlar, bir zamanlar çoğumuz gibi yaşamları olan ailelerdi. Ana babaların işi vardı. Çocuklar okula gidiyor, oyun oynuyordu. Ardından savaş yaşamlarını yıkıma uğrattı, onları evlerinden kopardı; şimdi geleceğe ilişkin pek az ya da hiç umut beslemeden güç koşullarda yaşamaktalar. Kendilerine saygı duyulmayan koşullarda, mülteci gibi yaşamak istemiyorlar. Yalnızca, yaşamlarını ve çocuklarının geleceğini geri istiyorlar.” 

Bloom Za’atari’de, aslında normalin çok dışında bir yaşamı olan çocuklara bir bakıma normallik anlayışı kazandırmaya çalışan UNICEF destekli bir okulu ziyaret etti. 100 bin kadın, erkek ve çocuktan oluşan nüfusuyla Za’atari dünyadaki en büyük mülteci kamplarından biridir. Aileler, kışın dondurucu soğukların yazın ise aşırı sıcakların hüküm sürdüğü bu zorlu çöllük alanda çadırlarda ve küçük karavanlarda yaşamaktadır. 

UNICEF ve ortakları aşılar, ilaçlar, eğitim, temiz su ve çocuklar için oyun oynanacak güvenli alanlarla buradakilere hayat kurtarıcı destek sağlamaktadır. Ancak, ihtiyaçlar eldeki kaynakların çok ötesinde olduğundan UNICEF, dünyanın en büyük insani krizi haline gelen bu durum karşısında acilen ek kaynak çağrısında bulunmaktadır.   

Suriye’de çatışmalar üç yıl önce başladığında toplam 5,6 milyon kadar çocuk bu durumdan ağır biçimde etkilenmiştir. UNICEF, mevcut durum karşısında şu uyarıda bulunmuştur: Şiddet, sağlık ve eğitim hizmetlerindeki çöküş, ileri derecede psikolojik stres ve aileler üzerinde giderek ağırlaşan ekonomik güçlükler bir kuşağı yok edercesine bir araya geldiğinden, Suriye içindeki ve mülteci olarak komşu ülkelerde yaşayan bu çocukların geleceği bıçak sırtındadır. 

Bugün bölgedeki ev sahibi ülkelerde 1,3 milyon Suriyeli çocuk mülteci olarak yaşamaktadır. Bu çocukları barındıran topluluklar çoğu kez basınç altındadır ve temiz su, beslenme ya da eğitim gibi imkânlara erişim sınırlıdır. 

UNICEF Suriye’deki şiddet döngüsünün sona erdirilmesinin yanı sıra, çatışmalardan etkilenen çocukların güvenliğinin sağlanması, eğitim ve psikolojik bakım hizmetlerine daha iyi erişimle bu çocukların durumunun iyileştirilmesi çağrısında bulunmaktadır. 

Yüzüklerin Efendisi ve Karayip Korsanları gibi büyük gişe yapan filmlerdeki rolleriyle tanınan Bloom Ekim 2009’da UNICEF iyi Niyet Elçisi olmuştur. Bloom bu göreve gelmeden önce Nepal’deki UNICEF destekli okulları ziyaret etmiş, kaliteli eğitim ve temiz suya erişim dâhil çeşitli konularda çocuk hakları adına tanıtım-savunu çalışması yapmıştır. Oyuncu, 2012 yılında Cape Town, Güney Afrika’da yaşamları hakkında daha fazla şey öğrenmek, çocukların oyun oynayabilecekleri güvenli alanların ve okuldan sonra katılabilecekleri çeşitli etkinliklerin önemini vurgulamak üzere çocuklar ve gençlerle bir araya gelmiştir. 

Bloom’un ziyaretiyle ilgili b-roll ve fotoğraflar için:  http://weshare.unicef.org/mediaresources  

 

İrtibat Kişileri

Juliette Touma
Regional Office
UNICEF in Amman
Telefon: +962 79 867 4628

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.