UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin Somali’de hayatını kaybeden sağlık çalışanları hakkındaki açıklaması

30 Mayıs 2020

NEW YORK, 29 Mayıs 2020 – “Somali’nin güneyindeki sağlık merkezinde çalışan yedi sağlık çalışanının kaçırılarak vahşice katledilmesi karşısında büyük bir dehşete kapılmış durumdayım.

“Sağlık çalışanlarının hedef alınması ciddi bir uluslararası hukuk ihlali olup savaş suçu teşkil edebilir. Bu korkunç saldırı, sağlık alanında sahip olduğumuz temel haklara da bir saldırı niteliği taşımaktadır. Failler bir an önce bulunup yargılanmalıdır.

“Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ailelerine, yakınlarına ve meslektaşlarına ve UNICEF’in Somali’deki ana paydaşlarından biri olan Zamzam Vakfı’na baş sağlığı diliyorum.

“Hayatını kaybeden bu sağlık çalışanları birer kahramandı. Kendi güvenliklerini tehlikeye atma pahasına, çocuklara ve ailelere hayat kurtarıcı hizmetler sağlamak için her gün ön saflarda canla başla çalışıyorlardı. Onların bu bağlılıklarını ve fedakârlıklarını, ülkedeki savunmasız çocuklara ulaşmak için sürdüreceğimiz çalışmalarımızda daima hatırlayacağız.”


 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

About UNICEF

UNICEF promotes the rights and wellbeing of every child, in everything we do. Together with our partners, we work in 190 countries and territories to translate that commitment into practical action, focusing special effort on reaching the most vulnerable and excluded children, to the benefit of all children, everywhere.

For more information about UNICEF and its work for children, visit www.unicef.org.

Follow UNICEF on Twitter and Facebook