UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'nin Afganistan'daki çocukların durumuna ilişkin açıklaması

23 Ağustos 2021

NEW YORK, 23 Ağustos 2021 –“Bugün, Afganistan genelinde yaklaşık 10 milyon çocuk hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Yaklaşık 1 milyon çocuğun da bu yıl içinde şiddetli akut beslenme yetersizliğinden etkileneceği ve tedavi olmadığı takdirde hayatını kaybedebileceği tahmin ediliyor. 2,2 milyonu kız çocuğu olmak üzere yaklaşık 4,2 milyon çocuk okula gitmiyor. BM, Ocak ayından bu yana 2000'den fazla ciddi derecelerde çocuk hakları ihlali belgeledi. Yaklaşık 435.000 çocuk ve kadın ülke içinde yerinden edilmiş durumda.


“Afgan çocukların karşı karşıya olduğu bu korkunç gerçek, siyasi gelişmelerden ve hükümetin değişmesinden bağımsız olarak devam ediyor.


“COVID-19 salgınının yıkıcı sosyoekonomik sonuçları, şiddetli kuraklık ve buna bağlı gelişen susuzluk nedeniyle önümüzdeki aylarda çocukların ve kadınların insani ihtiyaçlarının artacağını tahmin ediyoruz. Yaklaşan kış aylarının da bu sorunları kötüleştireceğini öngörüyoruz.

“Bu nedenle, 65 yıldır Afganistan'da çocukların ve kadınların yaşamlarını iyileştirmeye çalışan UNICEF bugün ve önümüzdeki günlerde de sahada hazır olacak. Ülkenin çocuklarına derinden bağlıyız ve onlar adına yapılacak daha çok iş var.  


“Milyonlarca insan, temel hizmetlere ihtiyaç duymaya devam edecek.  Bunlar arasında çocuk felci ve kızamığa karşı hayat kurtaran aşılama çalışmaları, sağlık, beslenme, korunma, barınma, su ve sanitasyon da yer alıyor. Son yıllarda, kız çocuklarının eğitime erişimini arttırma konusunda önemli adımlar atıldı. Afganistan'daki tüm kız çocuklarının kaliteli bir eğitim alabilmesi için bu kazanımların korunması ve savunuculuk çalışmalarının devam etmesi hayati önem taşıyor.

“UNICEF yerinden edilmiş ailelere yönelik sağlık, beslenme ve su hizmetleri de dahil olmak üzere, çocuklar ve kadınlar için hayat kurtaran programlarını genişletiyor. Bu operasyonları daha önce güvenli olmadığı için ulaşılamayan alanlara doğru genişletmeyi umuyoruz. 

“UNICEF’in ve insani yardım ortaklarımızın nerede olurlarsa olsunlar ihtiyaç sahibi çocuklara zamanında ulaşması büyük önem taşıyor. Bu nedenle Taliban’ı ve diğer tarafları, UNICEF’in ve ortaklarının bölgeye güvenli ve sınırsız erişimini sağlamaya çağırıyoruz. Ayrıca, tüm insani yardım aktörleri; insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerine göre hareket edebilecekleri serbest bir çalışma alanına sahip olmalıdır.


"Afganistan'ın çocuklarına olan bağlılığımız tamdır ve amacımız her birinin haklarının korunduğunu ve hayata geçirldiğini görmektir."


###

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.