UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin Afganistan ve Kamerun’da gerçekleşen okul saldırılarına ilişkin açıklaması

24 Ekim 2020

NEW YORK, 24 Ekim 2020 – “Bu hafta, Afganistan ve Kamerun’da okula giden çocuklar için ölümcül bir hafta sonu oldu.”

“Bugün erken saatlerde, Kabil’in Dashte Barchi bölgesinde bulunan bir eğitim merkezinin önünde meydana gelen saldırıda çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi ise yaralandı.

“Binlerce kilometre uzakta, Kamerun’un güneybatısında yer alan Kumba’da ise din eğitimi veren iki dilli bir okula yapılan saldırıda 8 çocuk öldürüldü, 12 çocuk yaralandı. 

“Bu korkunç saldırılar karşısında dehşete düşmüş durumdayım ve son derece üzgünüm. Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum.

“Eğitime yönelik saldırılar, ciddi bir çocuk hakkı ihlalidir. Okullar ölüm tuzağı değil, çocukların güvenle eğitime devam ettiği yerler olmalıdır.

“Mağdurların ailelerinin ve arkadaşlarının üzüntüsünü derinden hissediyoruz.

“Afganistan ve Kamerun’daki çatışmanın tarafları, savaş kurallarına her daim uymakla ve çocukları korumakla yükümlüdür. Bu eylemleri gerçekleştiren failler, yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.