UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell’ın Kabil’de meydana gelen okul saldırısına ilişkin açıklaması

19 Nisan 2022

NEW YORK, 19 Nisan 2022 – “Bugün Afganistan’ın Kabil şehrinde meydana gelen ve öğrencileri hedef alan acımasız saldırları dehşet içerisinde öğrendim. Saldırılar Mümtaz Eğitim Merkezi ve Abdul Raheem Shaheed Lisesi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

“Gelen haberlere göre, henüz tam olarak teyit edilmese de, 9 çocuk hayatını kaybetti ve 50’den fazla çocuk da yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

“UNICEF adına, çocuklarını kaybeden ailelere en derin üzüntülerimi iletiyor ve tüm yararlanan çocukların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.

“Çocuklara ve eğitim tesislerine yönelik saldırılar ağır hak ihlalleri teşkil etmektedir. Okullar öğrenme yeri olmanın ötesinde; koruma ve barışın sağlandığı ortamlar olmalıdır.

“UNICEF bu saldırıyı kınamakta ve tüm taraflara, çocukları her zaman korumaları için en güçlü şekilde çağrıda bulunmaktadır.”

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.