UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell'ın Gazze'deki çatışmaların yeniden başlamasına ilişkin açıklaması

02 Aralık 2023
UNI463720
UNICEF/UNI463720/El Baba

NEW YORK, 1 Aralık 2023 – “Bugün Gazze Şeridi bir kez daha dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer oldu. Korkunç şiddete yedi gün ara verildikten sonra çatışmalar yeniden başladı. Bunun sonucunda kesinlikle daha fazla çocuk ölecek.
 
“Duraklamadan önce, 48 gün süren aralıksız bombalamalarda 5.300'den fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğü bildirildi; bu rakama hâlâ kayıp olan ve moloz altında gömülü olduğu tahmin edilen pek çok çocuk dahil değil.

“Şiddet bu boyuta ve yoğunluğa dönerse her gün yüzlerce çocuğun daha öldürüleceğini, yaralanacağını varsayabiliriz. Ve eğer ihtiyaç sahiplerine su, yiyecek, tıbbi malzeme, battaniye ve kışlık giyisi ulaştıramazsak, insani bir felaketle karşı karşıya kalırız.
 
“Böyle olmak zorunda değil; yedi günlük ateşkes boyunca bu korkunç kabusun ortasındaki çocuklar için bir umut ışığı yandı.
“Gazze'de rehin tutulan 30'dan fazla çocuk güvenli bir şekilde serbest bırakıldı ve ailelerine kavuştu. Ve insani ara, Gazze'ye ve Gazze geneline hayat kurtaran yardım malzemelerinin ulaştırılmasına yönelik çalışmaların artmasını  sağladı. UNICEF olarak, ortaklarımızla yürüttüğümüz operasyonları ve programları önemli ölçüde genişletme imkanı bulabildik. Ve birbirinden ayrı düşen çocuk ve aileleri buluşturmaya başlayabildik.

Bu, bölgedeki insani ihtiyaçların büyüklüğünü karşılamaya yetmesede bir başlangıç oldu. Artık yaralanmış, yerinden edilmiş ve travma geçirmiş çocuklara ulaşmak için daha güvenli ve zamanlaması öngörülebilir erişime ihtiyacımız var.  Ayrıca yaklaşan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle savunmasız durumdaki çocuklara kışlık malzeme ulaştırmamız gerekiyor.
 
“Çocukların kalıcı bir insani ateşkese ihtiyacı var.

“Tüm tarafları, uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uygun olarak çocukların korunmasını ve onlara yardım edilmesini sağlamaya çağırıyoruz. Filistin Devleti ve İsrail'deki tüm çocuklar barışı ve daha iyi bir gelecek umudunu hak ediyor."

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Tülay Güler
Communication Officer
UNICEF in Türkiye
Telefon: +90 532 773 71 96

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.