UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell’ın Gazze Şeridi’ndeki Al Ahli Hastanesi’nde hayatını kaybeden ve yaralanan çocuklarla ilgili açıklaması

17 Ekim 2023

New York, 17 Ekim 2023 – “Gazze Şeridi’ndeki Al Ahli Hastanesi’ne yapılan saldırının ardından hayatını kaybeden ve yararlanan çocuklar ve kadınlarla ilgili haberler karşısında dehşete düştüm. Ayrıntılar ortaya çıkmaya ve cansız bedenler sayılmaya devam ederken, görüntüler dehşet verici.

Bu, devam eden savaşın çocuklar ve aileler üzerinde yarattığı ölümcül etkiyi çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor. Sadece 11 günde, hastane saldırısında meydana gelen ölümler hariç yüzlerce çocuk trajik bir şekilde hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı, 300.000’den fazla çocuk evlerinden oldu.

Sivillere ve hastaneler gibi sivil altyapıya yönelik saldırılar kabul edilemez ve derhal sona erdirilmelidir. UNICEF, düşmanca eylemlerin derhal durdurulması, çocukların her türlü zarardan korunması ve ihtiyaç sahibi çocuklara insani yardımın güvenli şekilde ve zamanında ulaştırılmasının sağlanması yönündeki acil çağrısını yineliyor.

Tüm çocuklar, her yerde barışı hak eder.” 


#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.