UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell’ın 42’nci maddenin kaldırılmasına ilişkin açıklaması

12 Mayıs 2023

NEW YORK, 11 Mayıs 2023 – “Göçmen çocukların sığınma talebinde bulunma, zarar görmekten korunma ve aileleriyle birlikte olma hakları vardır. 

“UNICEF; ABD-Meksika sınırında sığınma konusunda 42’nci madde kapsamındaki halk sağlığıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasının, bu hakların geri kazanılmasına ve korunmasına yardımcı olacağını umuyor.

“Hareket halindeki çocuklara ve ailelere güvenli göç yollarına daha fazla erişim imkanı sunma yönündeki güncel çabaları takdir ediyoruz ve ABD dahil tüm hükümetlere, uyrukları ne olursa olsun, bu kişilerin sığınma süreçlerine erişimlerini güvence altına alma çağrısında bulunuyoruz.  

“Göç ve yerinden edilmeye yol açan olumsuz etmenlerin üstesinden gelmek için birlikte çalışmak zorundayız. Latin Amerika’da ve Karayipler’de her gün milyonlarca çocuk ve aile; birçoğu afetler, iklim değişikliğinin etkileri, şiddet, zorbalık ve aşırı yoksulluk nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalarak yollara düşüyor.  

“UNICEF; ABD’nin ve bölge hükümetlerinin, göçün temel nedenlerini ele alma ve kriz durumlarında yaşayan kişilere insani yardım sunma yönünde devam eden çabalarını güçlü bir şekilde destekliyor.  

“Ancak bölgedeki çocukların daha fazla desteğe ihtiyacı var. Bu destek, çocukların sağlığını ve iyilik halini destekleyen, şiddeti önleyen ve buna müdahale eden, toplumlarında onlar için eğitim ve geçim fırsatları yaratmaya yardımcı olan temel hizmetlere erişimlerinin genişletilmesi anlamına geliyor.   

“Bugün en savunmasız durumdaki çocukları desteklemek, tüm bölgede daha parlak bir geleceğin güvence altına alınmasına yardımcı olacaktır.”

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

UNICEF’i TwitterFacebookInstagram ve YouTube’dan takip edin.