UNICEF Genel Direktörü Catherine Russel, acil insani yardım faaliyetlerinin hayata geçirilebilmesi için Ukrayna’daki çatışmaların askıya alınması çağrısında bulunuyor

01 Mart 2022
UN0597340
UNICEF/UN0597340/Filippov

NEW YORK, 28 Şubat 2022 – “Ukrayna’da çatışmaların ortasında kalan çocukların durumu her dakika daha da kötüye gidiyor.

“Hastanelerin, okulların, su ve sanitasyon tesislerinin ve yetimhanelerin ateş altında kaldığına dair haberler alıyoruz. Yoğun nüfuslu bölgelerdeki patlayıcı silahlar ve patlayıcı savaş kalıntıları Ukrayna’lı çocuklar için gerçek bir tehlike oluşturuyor.

“Çocuklar öldürüldü. Çocuklar yaralandı. Ve çocuklar onları sarmalayan şiddet nedeniyle çok ciddi şekilde travmatize oldu.

“Ukrayna’da devam eden askeri harekatın askıya alınması çağrısında bulunuyoruz. Bu askıya alma, insani yardımların beş gündür ülke genelinde yoğun bir şekilde süren hava saldırıları ve çatışmalar nedeniyle bağlantı kurulamayan insanlara ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

“Tüm taraflara, sivilleri ve sivil altyapıyı koruma ve çocukları ateş hattından uzak tutmak için tüm yasal ve ahlaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrımızı yineliyoruz.

“Ukrayna’daki tüm çocukları koruymalıyız. Çocukların acilen barışa ihtiyacı var.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.