UNICEF Genel Direktörü Catherine Russel’ın Ukrayna’nın Mariupol şehrinde bulunan doğum hastanesine yönelik saldırıya ilişkin açıklaması

10 Mart 2022
UN0599215
UNICEF/UN0599215/Nicodim

NEW YORK, 9 Mart 2022 – “Bugün, Ukrayna’nın Mariupol şehrinde bulunan bir doğum hastanesine yönelik saldırı gerçekleştirildiği ve bebek ve hamile kadınların binanın yıkıntıları altında kaldığı bilgileri karşısında dehşete düşmüş durumdayım. Henüz ölü sayısını bilmiyoruz ama en kötüsünden korkuyoruz.

“Bu saldırı, eğer doğrulanırsa, bu savaşın Ukrayna'nın çocukları ve aileleri üzerinde yarattığı korkunç bedelin altını çizmektedir. İki haftadan kısa bir süre içinde en az 37 çocuk öldü ve 50 çocuk yaralandı, 1 milyondan fazla çocuk ise Ukrayna'dan komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

“Sivillere ve hastane, su ve sanitasyon sistemleri ve okullar da dahil olmak üzere sivil altyapıya yönelik bu insafsızca saldırılar derhal durmalıdır. UNICEF acil ateşkes çağrısını yinelemekte ve tüm tarafları, uluslararası insani hukuk kapsamında çocukların korunması ve insani yardım unsurlarının ihtiyaç sahibi çocuklara güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelerinin sağlanması yönündeki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırmaktadır.

“Ukraynalı çocukların çok acil barışa ihtiyacı bulunmaktadır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.