UNICEF Genel Direktör’ü Catherine M. Russell’ın Ukrayna’daki çocuklara ilişkin basın açıklaması

24 Şubat 2022

NEW YORK, 24 Şubat 2022 – “UNICEF, Ukrayna'da artan silahlı çatışmaların ülkedeki 7,5 milyon çocuğun yaşamı ve esenliği için doğrudan bir tehdit oluşturmasından derin endişe duymaktadır. Son günlerde temas hattı boyunca süren yoğun silah ateşi nedeniyle kritik öneme sahip su altyapısı ve eğitim tesisleri zarar gördü. Çatışmalar sona ermedikçe, on binlerce aile zorla yerinden edilebilir ve insani ihtiyaçlar önemli ölçüde artış gösterebilir.

“UNICEF, çocuklara yönelik hayat kurtaran programlarını artırmak için doğu Ukrayna'daki faaliyetlerini sürdürüyor. Bu faaliyetler arasında; çatışmalardan etkilenen bölgelere güvenli su temin edilmesi, sağlık, hijyen ve acil durum eğitim malzemelerinin temas hattına yakın toplulukların en kolay şekilde erişebilecekleri bölgelere yerleştirilmesi ve ihtiyaç sahibi çocuklara ve ailelere acil yardım sağlanması için belediyelerle işbirliği yapılması yer alıyor. UNICEF destekli gezici ekipler, kronik güvende olmama duygusu nedeniyle travma yaşayan çocuklara psikososyal destek sağlıyor.

“Son sekiz yıldır süren çatışmalar, temas hattının her iki tarafındaki çocuklara derin ve kalıcı zararlar verdi. Ukraynalı çocuklar, şimdi, çaresizce barışa ihtiyaç duyuyor.

“UNICEF, Genel Sekreter’inin acil ateşkes çağrısını yineleyerek, tüm tarafları çocukları zarardan korumaya yönelik uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermeye ve insani yardım unsurlarının ihtiyaç sahibi çocuklara güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamaya çağırmaktadır. UNICEF ayrıca tüm tarafları, su ve sanitasyon sistemleri, sağlık kurumları ve okullar da dahil olmak üzere, çocuklar için hayati öneme sahip temel altyapı tesislerine saldırmamaları yönünde çağrıda bulunmaktadır.

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.