UNICEF: Gazze’deki çocuklar için zaman daralıyor

UNICEF, insani yardımlar için çatışmalara derhal ara verilmesi ve çocuklara yönelik hayat kurtaran hizmetlerin yaygınlaştırılması ve sürdürülmesi için güvenli erişimin sağlanması çağrısında bulunuyor

13 Ekim 2023

NEW YORK, 13 Ekim 2023 – Yüzbinlerce çocuk ve aileleri, yakında gerçekleşmesi beklenen büyük çaplı saldırılar nedeniyle bugün Gazze’nin kuzeyini terk etmeye başladı. 7 Ekim’deki şiddetli saldırıların ardından Gazze günlerdir bombardıman altındaydı. Savaşın başlamasından neredeyse bir hafta sonra, yüzlerce çocuğun öldürüldüğü ve binlercesinin de yaralandığı bildirildi.

Neredeyse yarısı çocuk olan 1,1 milyon kişi, dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden birine yönelik geniş çaplı askerî harekât öncesinde evlerini terk etmeleri konusunda uyarıldı. Bu kapsamda UNICEF derhal ateşkes çağrısında bulunuyor.

Günlerce süren çatışmalar ve tüm tedarik yollarının kesilmesinin ardından Gazze’deki çocuklar ve aileler gıda, su, elektrik, ilaç ve hastanelere güvenli erişimden mahrum kalmış durumda.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell: “Durum, aralıksız bombalamalar ve çocukların ve çok sayıda ailenin yerinden edilmesiyle felaket boyutlara ulaşmış durumda. Güvenli yer yok. Gazze’deki çocukların ve ailelerin ihtiyaç duydukları yardımın sağlanması için acil ateşkes ilanı ve insani yardıma erişim en önemli önceliklerdir. Kim ve nerede olurlarsa olsun, ihtiyaç sahibi tüm çocuklara doğrudan ve güvenli erişim sağlanması için çatışmalara derhal ara verilmesi gerekli. Savaşın kuralları vardır. Gazze’deki çocuklar hayat kurtaran desteğe ihtiyaç duyuyor ve her dakika önemli.”

Evler ve kritik altyapı harabeye dönerken 423.000’den fazla insan hâlihazırda evlerini terk etmiş durumda. Bazıları okullara veya hastanelere sığındı, bazı okullar saldırılarda hasar gördü. Yakıtları tükenen ve yaralı sivillerle dolup taşan Gazze’nin iki ana hastanesi ise, hastaları ve personeli birkaç saat içinde güneye nakletmeleri konusunda uyarıldı.

Şu anda sivil halkın Gazze’den çıkışı neredeyse imkânsız.

UNICEF personeli Gazze Şeridi’ndeki çocukların kritik ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor, ancak erişim giderek zor ve tehlikeli hale geliyor. İnsani yardım görevlileri de Gazze şehrini terk etmeleri konusunda uyarıldı. UNICEF personeli ise ihtiyaç sahibi çocuklara destek sağlamaya devam etmek üzere Gazze’nin güneyinde kalacak.

UNICEF, önceden tahsis edilen malzemelerin neredeyse tamamını dağıttı ve Gazze Şeridi’nde işleyen tek deniz suyu arıtma tesisini çok daha düşük kapasitede çalışır durumda tutmak için çalışmalar yaptı. Tesis, 75.000 kişiye temiz su sağlıyor, ancak yakıt olmazsa yakında durma noktasına gelebilir. Hastanelere tıbbi malzeme ve ilaç da temin edildi. Fakat yaralıların sayısı göz önüne alındığında, hastane yatakları ve anestezikler gibi temel ilaçlar hızla tükeniyor.

Russell açıklamasında şu sözlere de yer verdi: “Çocuk çocuktur. Çocuklar her yerde her zaman korunmalı ve asla saldırıya maruz kalmamalı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, bir milyondan fazla Filistinli sivilin Gazze’nin kuzeyini terk etmesi emrinin iptal edilmesi ve sivillerin güvenliği ve korunması için mümkün olan tüm adımların atılması çağrısını yineliyoruz. Hiçbir çocuk bundan daha azını hak etmiyor.”

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.