UNICEF: El Niño etkisini artırırken çocukların yaşamları da tehlike altına giriyor

10 Kasım 2015

NEW YORK/CENEVRE 10 Kasım 2015– UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre; Asya, Pasifik bölgesi ve Latin Amerika’nın belli bölgelerinde kuraklık ve sellere yol açan El Niño etkisini daha da artırırken doğu ve güney Afrika’da tahmini olarak 11 milyon çocuk açlık, hastalık ve susuzluk tehdidi altında bulunuyor.  

UNICEF, daha önce yayınladığı bir bilgi notunda, çocukların yetersiz beslenmelerine ve öldürücü hastalıklara yakalanmalarına yol açan sağlıksız mahsul ve içme suyu bulamama gibi durumlardan etkilenen topluluklara destek verilmediği sürece, ortaya çıkan olumsuz sonuçların kuşaktan kuşağa aktarılabileceğine dikkat çekmişti.
 
El Niño, ölüm ve yaralanma gibi hemen ilk etaptaki risklerin yanı sıra sıtma, dang humması, ishal ve kolera gibi çocuk ölümlerinde önemli payı olan hastalıkların yayılmasına da yol açabilmektedir. Aşırı ölçüde olumsuz hava koşulları toplulukları geçim imkânlarından yoksun bıraktığında, o topluluklardaki küçük çocuklar da çoğu kez ciddi beslenme sorunlarıyla karşılaşmakta, bu da onları hastalık, geç zihinsel gelişim ve erken ölüm gibi tehlikelere daha açık hale getirmektedir.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Çocuklar ve yaşadıkları topluluklar, El Niño’nun etkileri karşısında toparlanmada ve yol açabileceği başka zararlara karşı hazırlıklı olmada yardımlarımıza ihtiyaç duymaktadır. Bu arada, durumun ciddiyeti ve potansiyel yıkıcılığı, Paris’te bir araya gelmek üzere olan dünya liderleri için bir alarm niteliğinde olmalıdır. Küresel ısınmanın sınırlı tutulmasına yönelik bir anlaşmayı tartışacak olan dünya liderleri, bugünün çocuklarının ve miras alacakları gezegenin tehdit altında olduğunu hatırlamalıdırlar” dedi.

Dünya liderleri 30 Kasım ile 11 Aralık tarihleri arasında, COP21 olarak da bilinen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı dolayısıyla Paris’te bir araya gelecekler. Toplantı ile, sera gazı emisyonlarını azaltarak küresel ısınmayı sınırlandırmaya yönelik evrensel ve bağlayıcı bir anlaşmaya ulaşılması amaçlanıyor.

Bilim insanları, El Niñolar gibi doğal afetlerin iklim değişikliği sebebi ile oluşmadığı ancak iklim değişikliği nedeniyle daha yıkıcı ve ciddi boyutlarda yaşandıkları kanısında. Bugün El Niño etkisindeki ülkelerin çoğu, aynı zamanda iklim değişikliğinin en ağır tehdit oluşturduğu bölgeler. Ve bir çoğunda yoksulluk oldukça yaygın durumda.
 
Bugüne dek kaydedilenler arasında en güçlüleri olarak öne çıkan hava durumları muhtemelen daha fazla sellere ve kuraklıklara yol açacak, Pasifik tayfun ve siklonlarını tetikleyecek ve önümüzdeki aylarda tahmin edildiği gibi gücünü artırmaya devam ederse daha fazla bölgeyi etkileyecektir.

El Niño’dan en çok etkilenen ülkelerden bazıları şunlardır: 

Somali:  Durumu daha da ağırlaştıracağı öngörülen aşırı sellerle birlikte, bereketsiz hasat ve yiyecek sıkıntısı gibi sorunlarla karşı karşıya bulunan 3 milyondan fazla kişi desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Etiyopya: Ülke son 30 yılın en şiddetli kuraklığıyla karşı karşıya bulunmaktadır. 8,2 milyon insan gıda güvenliğinden yoksunken, 350 bin çocuğun da beslenme desteğine ihtiyaç duyduğu saptanmıştır.

Endonezya: El Niño aynı zamanda turbalık ve orman yangınlarının etkilerini de ağırlaştırmıştır. Yalnızca Ağustos ve Eylül ayları içinde sis-pus nedeniyle 272 bin kişide akut solunum yolu enfeksiyonları görülmüş, bu durum özellikle çocukları etkilemiştir.

Pasifik ülkeleri: El Niño ile birlikte 4 milyondan fazla insan yiyecek ve içme suyu sıkıntısı yaşama riski ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Orta Amerika:El Niño’nun yol açtığı kuraklık kayıtlara geçmiş en şiddetli kuraklıklardan biridir. Guatemala, Honduras ve El Salvador’da yaklaşık 3,5 milyon kişiyi etkilemiştir.

Peru: Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre 400 bini çocuk olmak üzere 1,1 milyon kişinin bu kuraklıktan etkilenme ihtimali bulunmaktadır.

Ekvador: Yetkililer, yarısı çocuk olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon insanın risk altında olduğunu ifade etmektedir.
 
El Niño Pasifik Okyanusunda yüzey sularının ısınmasıyla bağlantılı olarak gerçekleşen ve tüm dünya üzerindeki iklim örüntülerini derinden etkileyebilecek bir doğa olayıdır.  El Niño’nun ortaya çıkma aralıkları iki ile yedi yıl arasında değişmektedir.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.