UNICEF: Daha çok sayıda çocuk ve kadın Avrupa'da güvenlik arıyor

02 Şubat 2016
UNICEF
UNICEF/UN07717/Kljajo

 

Cenevre, 2 Şubat  2016 – UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa’da mülteci ve göçmen krizinin başlamasından bu yana ilk kez hareket halindeki çocuk ve kadın sayısı aynı durumdaki yetişkin erkek sayısını aşmış bulunuyor. 

Bugün çocuklar ve kadınlar, Yunan sınırından Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’daki Gevgili’ye geçen mülteci ve göçmenlerin hemen hemen yüzde 60’ını oluşturmaktadır.  Yunanistan ile Türkiye arasındaki tehlikeli suları aşma riskini alanların yüzde 36’sı çocuklardır.  Pek çok çocuk gidilen yere varılmadan önce yaşını belirtmediğinden bu rakamın daha yüksek olması muhtemeldir.
 
UNICEF Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Marie Pierre Poirier’nin konuya ilişkin değerlendirmesi şöyle:  “Göç yollarındaki çocuk ve kadın oranındaki bu artışın önemli uzantıları vardır. Bunun anlamı, özellikle bu kış mevsiminde daha fazla sayıda kadın ve çocuğun denizlerde risk altında, karada da gene daha fazlasının koruma ihtiyacı içinde olmasıdır.  Refah, koruma ve sağlık sistemleri yolun her etabında güçlendirilmelidir ki çocuklar ve kadınlar sömürüye maruz kalmasınlar ya da birtakım boşluklardan düşüp kaybolmasınlar.”
 
Göç akışlarında erkeklerin yüzde 73 ile çoğunluğu oluşturduğu Haziran 2015’ten bu yana çocuk ve kadın sayısında önemli bir artış meydana gelmiştir; Haziran 2015’te göç yolundaki her on kişiden biri çocukken bugün çocuklar tüm mültecilerin ve göçmenlerin üçte birini oluşturmaktadır.
 
Yanlarından bir yetişkin bulunmayan ya da ailelerinden ayrılmış çocukların kesin sayısı bilinmemektedir. Bununla birlikte çoğunu genç Afganlıların oluşturduğu 35.400 kişi İsveç’e sığınmıştır ve Almanya’da da başta Suriye, Afganistan ve Irak kökenli olmak üzere yanlarında bir büyüğü bulunmayan 60 bini aşkın ergen vardır.
 
UNICEF çocuklara her aşamada öncelik tanınması gerektiğini sürekli vurgulamıştır. Avrupa’da sığınma ve aileleriyle yeniden birleşme talebinde bulunma haklarının olduğu, tüm çocuklara eksiksiz biçimde anlatılmalıdır.  Herhangi bir işleme geçilmeden önce yanında kimsesi bulunmayan her çocuğun yararı incelenip değerlendirilmelidir.  Aile desteği olmaksızın yaşayan ve yolculuk yapan çocuklar kaçakçıların ve bu işin ticaretini yapanların istismarına ve sömürüsüne özellikle açık olduklarından UNICEF tüm çocukların aileleriyle yeniden birleşme hakkını desteklemektedir.
 

İrtibat Kişileri

John Budd
Telefon: +1 (917)909-9542

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.  
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.