UNICEF: Dünya liderleri çocuklara ilişkin daha iyi veriler toplanması için yatırım yapmalı

UNICEF, veri yetersizliklerini ortaya koymak için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “zaman makinesi” kurulumunu başlatıyor

14 Eylül 2016

 

NEW YORK, 14 Eylül 2016 – UNICEF, yaptığı son analizde çocuklarla ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri göstergelerinin ancak yarısı için yeterli veri bulunduğu uyarısını yaparak, dünya liderlerini çocuklara ilişkin daha iyi veriler toplanması konusunda yatırım yapmaya çağırdı.

UNICEF’in analizi, karşılaştırılabilir durumdaki yoksulluk ve şiddet ölçüleri de dahil olmak üzere çocuklarla ilgili verilerin ya çok sınırlı kaldığını ya da yeterli kalitede olmadığını göstermektedir. Bu durum hükümetlerin milyonlarca çocuğun karşılaştığı sorunların sağlıklı biçimde ele alınmasını ya da bu hedefler doğrultusunda alınan mesafeyi izleyecek bilgilerden yoksun kalmasına neden olmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve UNICEF, veri yetersizliği sorununa dikkat çekmek için bugün New York’taki Birleşmiş Milletler Merkezi’nde bir “Zaman Makinesi” kurulumu başlatmıştır. Bu makine, çocukluk dönemi anılarını sesli vererek mevcut verileri görsel olarak yansıtan bir kapsülden meydana gelmektedir. Bu kurulum sayesinde ziyaretçiler ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu delegeleri 14 ile 30 Eylül tarihleri arasında çocuklarla ilgili olarak eldeki mevcut verileri ve veri açığı olan alanları görme fırsatı bulacaklardır.

UNICEF Veri, Araştırma ve Politika Bölümü Direktörü Jeffrey O’Malley konuya ilişkin şunları söyledi:

“Dünya, çocukların maruz kaldığı aşırı yoksulluğu 2030 yılına kadar ortadan kaldırma ve bunu yaparkende öncelikle en geride kalanlara ulaşma kararlılığındadır. "

Bu iddialı hedeflere ulaşmada başarı istiyorsak önce bu çocukların kimler olduğunu, nerelerde yaşadıklarını ve ihtiyaçlarının neler olduğunu gösterecek verilere sahip olmamız gerekir.”

Veri bulunmayan alanlara örnekler:

  • Her üç ülkeden birinde çocuk yoksulluğuyla ilgili karşılaştırılabilir veriler bulunmamaktadır.
  • 20 yaşından küçük yaklaşık 120 milyon kız çocuk zorla cinsel ilişkiye ya da zora dayalı diğer cinsel fiillere maruz kalmıştır. Erkek çocuklar da risk altındadır; ancak elde buna ilişkin hemen hemen hiç veri bulunmamaktadır.
  • Neredeyse tüm ülkelerde engelli çocukların sayısıyla ilgili doğru ve karşılaştırılabilir veri yetersizliği söz konusudur.
  • Herkesin temiz içme suyuna erişimi temel bir ihtiyaç ve insan hakkıdır. İçme suyunun nerelerden sağlandığına ilişkin veril olmasına rağmen, bu suların ne kadar güvenli olduğu bilinmemektedir.
  • Her 10 çocuktan dokuzu ilkokula gidiyor olsa bile bu çocukların kaçının okullarda gerektiği gibi eğitim aldığına ilişkin önemli veriler elde bulunmamaktadır.
  • Her gün doğum komplikasyonları nedeniyle 830 anne ölmektedir. Çoğu önlenebilecek nitelikteki bu ölümlerin çözümü için hayati önemdeki, hamilelik dönemindeki koşullara ilişkin kritik veri açıkları mevcuttur.
  • Bodurluk çocukların yaşama, büyüme ve gelişme şansını tehdit etmektedir. Durum böyleyken 197 ülkeden 105’inde bodurlukla ilgili son döneme ait veriler bulunmamaktadır.
  • Dünyada her iki ülkeden birinde aşırı kilolu çocuklarla ilgili yakın zamana ait veriler bulunmamaktadır.

UNICEF 30 yıldır çocuklar adına sağlanan ilerlemeye ilişkin verileri toplamalarında, analiz etmelerinde ve bildirmelerinde ülkeleri aktif biçimde desteklemektedir. UNICEF, bu çabaların bir parçası olarak, hane halkı araştırmaları aracılığıyla doğrudan veri toplanmasını destekleyecek, yeni teknolojik araçların veri açıklarının kapatılmasına nasıl yardımcı olabileceğini araştıracaktır.
 
UNICEF, yoksulluğun kuşaktan kuşağa aktarılması, önlenebilir ölümler ve çocuklara yönelik şiddet dâhil olmak üzere çeşitli konuların gerektiği gibi ele alınabilmesi için hükümetlere çocuklara ilişkin ayrıştırılmış, karşılaştırılabilir ve kaliteli veriler toplanmasına önem vermeleri çağrısında bulunmaktadır.
 
Editörlere Notlar 
 
Zaman Makinesi
UNICEF’in Zaman Makinesi BM Genel Kurulu sırasında Sekreterlik Binasında sergilenecek interaktif ve deneysel bir kurulumdur. Merkezi Barcelona’da olup veri öyküleme yoluyla iletişimin yeni yollarını araştıran Domestic Data Streamers adlı kuruluşla birlikte gerçekleştirilmiştir.
 
Zaman Makinesi New York’taki Birleşmiş Milletler Sekreterlik Binası Ziyaretçi Lobisi'nde Eylül 2016 sonuna kadar medyaya ve halka açık tutulacaktır.

İrtibat Kişileri

Harriet Dwyer
UNICEF Nigeria
Telefon: +234 906 222 2215

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Çocuklarla ilgili elde mevcut en son veriler için: data.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.