UNICEF, Afrika Birliği için ilk COVID-19 aşı anlaşmasını imzaladı

Anlaşma, UNICEF'in Afrika Aşı Vakfı'na (AVAT) verdiği geniş ölçekli desteğin bir parçası. Bu kapsamda 55 Afrika Birliği Üye Devletine aşı sağlamaya yardımcı olmak üzere 2022 yılına kadar 220 milyona kadar tek dozluk aşı tedarik edilecek.

09 Temmuz 2021

NEW YORK, 8 Temmuz 2021 – UNICEF, Janssen Pharmaceutica NV ile anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 2022 sonuna kadar Afrika Birliği'nin (AU) 55 Üye Devletine 220 milyon doza kadar J&J’nin tek dozluk aşısı tedarik edilecek. Bu yılın sonuna kadar ise yaklaşık 35 milyon doz teslim edilecek.

UNICEF ile Janssen Pharmaceutica NV arasındaki anlaşma, Afrika Aşı Vakfı (AVAT) ile Janssen arasında bu yılın Mart ayında imzalanan Ön Satın Alma Taahhüdünün (APC) uygulanmasına yardımcı olacak.

Söz konusu anlaşma, 180 milyon doz daha sipariş etme seçeneğini güvence altına alarak, 2022 yılı sonuna kadar temin edilebilecek maksimum aşı dozunu 400 milyona çıkardı. 

Afrika Birliği, her üye ülke nüfusunun yüzde 60'ını aşılamak amacıyla Afrika kıtasına COVID-19 aşısı getirmek üzere Kasım 2020'de AVAT'ı kurdu. Plan kapsamında, Afrika İthalat-İhracat Bankası (Afreximbank) ve AVAT, Peşin Tedarik Taahhüdü (APC) Çerçevesi oluşturulması için AU adına bir işbirliği anlaşması imzaladı. Amaç, Üye Devletlerin COVID-19 aşılarına erişimini desteklemek. UNICEF, AVAT girişimi adına COVID-19 aşılarını tedarik edecek ve teslim edecek. Diğer ortaklar arasında Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC Afrika) ve Dünya Bankası bulunuyor. Girişimin portföyünde birden fazla aşının olması beklenirken, ilk dahil edilen aşı Janssen'in tek dozluk aşısı oldu.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Afrika ülkeleri, mümkün olan en kısa sürede COVID-19 aşılarına uygun fiyatlarla ve adil bir şekilde erişebilmelidir. Afrika kıtası nüfusunun şimdiye kadar yüzde 1'inden daha azı COVID-19'a karşı aşılanmış durumda. Bu da aşıya olan eşitsiz ve adaletsiz erişimi gözler önüne seriyor. Bu, böyle devam edemez. Dünyanın dört bir yanına aşı sağlama konusundaki uzun geçmişiyle UNICEF, aşı tedarikini ve aşılara erişimi en üst düzeye çıkarmak için çalışmaktadır. Bu kapsamda AVAT, COVAX ve diğer kanallar aracılığıyla küresel COVID-19 aşılama çabalarını desteklemektedir", dedi.

UNICEF, yıllık rutin bağışıklamada dünyanın en büyük tek aşı alıcısı olan UNICEF onlarca yıllık deneyiminden yararlanarak AVAT ortaklığı adına tedarik ve lojistik ajansı olarak hareket ediyor. UNICEF, aşılar hazır olur olmaz teminini, nakliyesini ve teslimatını kolaylaştıracak. AU Üye Devletleri ise aşıları almaya hazır. UNICEF, soğuk zincir gereksinimlerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektiren aşıların sevkiyatını, sigortalandırılmasını ve nakliyesini yönetme konusunda geniş bit kapasiteye ve onlarca yıllık uzmanlığa sahip. Bu doğrultuda UNICEF; aşı endüstrisi, taşımacılık ve nakliye şirketleri ile birlikte çalışarak aşı dozlarını ihtiyaç duyan toplumlara ulaştıracak.

Janssen'in COVID-19 aşısı, 12 Mart'ta DSÖ’nün Acil Kullanım Listesine (LAÜ) girdi. Janssen, aşıyı üretmek için küresel bir tedarik ağına güveniyor. Güney Afrika, Gqeberha'daki en son üretim tesisi olan Aspen Pharmacare, 29 Haziran'da DSÖ tarafından onaylandı. CDC Afrika tarafından dağıtımı yapılacak aşı sevkiyatlarının 2021'in 3. çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Aşı tedarikindeki zorluklar nedeniyle çok sayıda ülkede aşılama oranları oldukça düşük seyrediyor. Bu bağlamda anlaşma, Afrika kıtasının COVID-19 vakalarında şimdiye kadarki en şiddetli artışla karşı karşıya kalması nedeniyle imzalandı.

Bu ortaklıktaki rolüne ek olarak, UNICEF aynı zamanda Aşı İttifakı, Gavi, DSÖ ve CEPI tarafından yönetilen COVAX Girişimi açısından da önemli bir uygulama ortağı. Bu girişim kapsamında UNICEF, 135 ülkeye 100 milyondan fazla dozun ulaştırılmasına katkıda bulundu. UNICEF'in AVAT adına COVID-19 aşılarını tedarik etme ve sunma rolü de bulunuyor. UNICEF bu kapsamda COVAX'ın, kalite güvencesi olan COVID-19 aşılarına eşit erişim sağlama hedefini tamamlayacak ve destekleyecek.

Fore, "Virüs yayılmaya ve mutasyona uğramaya devam ederken herkesi COVID-19'a karşı aşılamak, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük ve en karmaşık toplu sağlık girişimlerinden biri. Bu bağlamda hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu virüsü yenme yarışında eşitlik olması “güzel bir temenni” değil, mutlak bir gerekliliktir. Bu salgın herkes açısından kayıplara neden oldu, ancak bazıları her şeyini yitirdi. Acılara ancak birlikte son verebiliriz”, dedi

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.