Ukrayna'da sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları durdurun

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, UNFPA Genel Direktörü Dr. Natalia Kanem ve DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan açıklama

15 Mart 2022
UN0604217
UNICEF/UN0604217/Ratushniak

NEW YORK/CENEVRE, 13 Mart 2022 – "Bugün, Ukrayna'da sağlık hizmetlerine yönelik tüm saldırıların derhal durdurulması için çağrıda bulunuyoruz. Bu korkunç saldırılar, hastaları ve sağlık çalışanlarını öldürüyor, ciddi yaralanmalara neden oluyor. Hayati sağlık altyapısını yok ediyor ve binlerce insanı, ihtiyaçlarına rağmen sağlık hizmetlerine erişmekten vazgeçmeye zorluyor. 

"Bebeklere, çocuklara, hamile kadınlara ve halihazırda hasta olanlara, hayat kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan sağlık çalışanlarına saldırmak, akıl almaz bir zulümdür. 

“Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana, DSÖ'nün Sağlık Hizmetlerine Yönelik Saldırıları Gözetleme Sistemi (SSA) aracılığıyla sağlık hizmetlerine karşı yapılan 31 saldırı rapor edildi. Bu raporlara göre, 24 vakada sağlık tesisleri hasar gördü veya yıkıldı, 5 vakada ise ambulanslar hasar gördü veya imha edildi. Bu saldırılar en az 12 ölüme ve 34 yaralanmaya yol açtı; temel sağlık hizmetlerine erişimi ve bu hizmetlerin kullanılabilirliğini etkiledi. Sağlık hizmetlerinin korunması çağrılarına rağmen saldırılar rapor edilmeye devam ediyor, DSÖ ise bu saldırıları doğruluma çalışmalarını sürdürüyor.

“Sağlık hizmetlerine ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar; başta kadınlar, çocuklar ve diğer savunmasız gruplar olmak üzere herkesin temel sağlık hizmetlerine erişimini doğrudan etkiliyor. Ukrayna'da hamile kadınların, yeni annelerin, küçük çocukların ve yaşlıların sağlık ihtiyaçlarının arttığını, hizmetlere erişimin ise şiddet nedeniyle ciddi şekilde sınırlandığını gördük.


“Örneğin, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'da 4.300'den fazla doğum gerçekleşti ve önümüzdeki üç ay içinde 80.000 Ukraynalı kadının doğum yapması bekleniyor. Hamilelik komplikasyonlarının yönetimi için gerekli olan malzemeler de dâhil oksijen ve tıbbi malzemeler tehlikeli derecede azalıyor.


“Ukrayna'daki sağlık sistemi açıkça ciddi bir baskı altında ve çöküşü bir felaket olur. Bunun olmasını önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir.

“Uluslararası insani yardım ve insan hakları hukuku desteklenmeli ve sivillerin korunması en büyük önceliğimiz olmalıdır.

“İnsani yardım ortakları ve sağlık çalışanları, temel sağlık hizmeti sunumunu güvenli bir şekilde sürdürebilmeli ve güçlendirebilmelidir. Bu hizmetler arasında Ukrayna genelindeki siviller ile komşu ülkelere geçen mülteciler için COVID-19’a ve çocuk felcine karşı aşılama ile hayat kurtaran ilaçların tedariki de var. Çocuklar ve hamile kadınlar için hızlı bakım ve sevk süreçleri de dâhil olmak üzere sınır geçişlerinde sağlık hizmetleri sistematik olarak sunulmalı.

“İnsani yardım aktörlerinin, nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç sahibi TÜM sivillere güvenli ve engelsiz erişime sahip olmaları kritik önem taşıyor. UNICEF, UNFPA ve DSÖ, acil sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için hayat kurtaran hizmetleri ve desteği yaygınlaştırmak üzere ortaklarla birlikte çalışıyor. Doğum ve yenidoğan bakımı için gerekli olanlar da dâhil acil tıbbi malzemeleri sağlık merkezlerine, geçici tesislere ve yeraltı sığınaklarına güvenli bir şekilde ulaştırabilmeliyiz.

“Sağlık hizmetleri her türlü şiddet ve engelleme eyleminden korunmalıdır. Sağlık sistemlerini ve sağlık çalışanlarını büyük bir baskı altına alan COVID-19 salgınının ortasında, bu tür saldırıların sivil nüfus için daha da yıkıcı olma potansiyeli var. Sağlık çalışanları ve sağladıkları hayat kurtaran hizmetlere erişmesi gereken Ukrayna'daki tüm insanlar için, tüm sağlık hizmetlerine ve diğer sivil altyapıya yönelik saldırılar durdurulmalıdır.


“Son olarak, ihtiyacı olan kişilerin insani yardıma engelsiz şekilde erişebilmesi için acil bir ateşkes çağrısında bulunuyoruz. Ukrayna'daki savaşı sona erdirmek için barışçıl bir çözüm mümkün.” 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.

 

UNFPA hakkında

UNFPA, Birleşmiş Milletler cinsel sağlık ve üreme sağlığı kuruluşudur. UNFPA'in misyonu, her gebeliğin istendiği, her doğumun güvenli olduğu ve her gencin potansiyelinin gerçekleştiği bir dünya sunmaktır. UNFPA, herkes için üreme haklarının hayata geçirilmesi çağrısında bulunuyor ve çok çeşitli cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişimi destekliyor. 

UNFPA ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unfpa.org

UNFPA'i Twitter, FacebookInstagram and YouTube’da takip edin.  

 

DSÖ hakkında

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler sistemi içinde halk sağlığı alanına küresel liderlik ediyor. 1948 yılında kurulan DSÖ; sağlıklı yaşamı teşvik etmek, dünyayı güvende tutmak ve

savunmasız gruplara hizmet etmek için 150’yi aşkın ofisle, altı bölgede, 194 üye ülkeyle birlikte çalışıyor. Kuruluş; 2019-2023 dönemi için bir milyarı aşkın insanın kapsamlı sağlık güvencesine sahip olmasını sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra, bir milyar daha insanı sağlıkla ilgili acil durumlardan korumayı ve ilave bir milyar insanın da sağlık ve esenliklerini arttırmayı hedefliyor.

www.who.int adresini ziyaret edebilirsiniz.

DSÖ’nün TwitterFacebookInstagramLinkedInTikTokPinterestSnapchatYouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.