Taiz’deki son saldırıda 7 çocuk hayatını kaybederken, bu son olayla birlikte sadece 10 gün içinde Yemen’deki çocuk kayıplarının sayısı 27’ye ulaştı

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

26 Mayıs 2019

SANAA, 26 Mayıs 2019- “Yemen’in güneyindeki Taiz kentinin Mawiyah bölgesinde Cuma günü meydana gelen saldırıda yaşları 4 ile 14 arasında değişen yedi çocuk yaşamını yitirdi.

“Bu son saldırıdaki kayıplarla birlikte son 10 gün içinde Sanaa ve Taiz yakınlarında tırmanan şiddet olayları yüzünden ölen ve yaralanan çocuk sayısı 27’ye çıktı. Bunlar yalnızca Birleşmiş Milletlerin teyit edebildiği sayılar olmakla birlikte gerçek sayıların daha da yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

“Yemen’de çocuklar için güvenli olabilcek herhangi bir yer kalmamıştır. Çatışmalar, evlerinde, okullarında ve oyun alanlarında çocukların peşini bırakmamaktadır. 

“Yemen’de çatışmaların taraflarına ve onlar üzerinde etkisi olan yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Çocuklar her durum ve koşulda korunmalı, zarar görmemeleri sağlanmalı… Sivil altyapıya yönelik saldırılar durdurulmalı, Yemen’de barış çağrıları dikkate alınmalıdır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.