Suriye'ye yönelik 2015 yılı Stratejik Müdahale Planı (SMP) ve 2015-2016 Bölgesel Mülteci ve Güçlendirme Planı (3RP)

18 Aralık 2014

Suriyeye yönelik 2015 yılı Stratejik Müdahale Planı (SMP) ve 2015-2016 Bölgesel Mülteci ve Güçlendirme Planının (3RP) Yürürlüğe Konmasına İlişkin UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge DirektörüMaria Calivis tarafından Yapılan Basın Açıklaması 
 
AMMAN, 18 Aralık, 2014 -“Suriye krizi, çocukların son zamanlarda karşıkarşıya kaldığıen büyük tehdittir. 2015 yılının sonuna kadar bölgedeki çatışmalardan etkilenen ve göçetmek zorunda kalan çocukların sayısı8,6 milyonu aşacaktır. Bu sayıdaha bir ay kadar önce 7 milyondu.   

Krizin başlangıcından beri, bu şiddette ve ölçekteki bir çatışmanın doğurduğu ciddi güvenlik kaygılarına ve diğer tüm sıkıntılara rağmen, UNICEF ve paydaşları, milyonlarca çocuk ve aileye temiz su, sağlık, temizlik, eğitim hizmeti ve psiko-sosyal destek sağlamayı sürdürmüş ve aşı kampanyaları düzenlemiştir.

UNICEF; bu yıl da, Suriye’ye yönelik yardım planları çerçevesinde, zorlu kuşatma koşulları altında kalmış çocuklar da dâhil olmak üzere ülkedeki tüm çocukların korunması ve hayatta kalmasına yönelik çalışmalarını sürdürecektir. Aynı zamanda; mültecilerin göç ettiği komşu ülkelerdeki yoksul toplulukların temel hizmetlerini ve okullarını mülteci çocuklar ve aileleri ile paylaşmaya devam edebilmeleri için bu topluluklara yönelik çabalarımızı da iki katına çıkartıyoruz.

Yerel ve uluslararası paydaşlarla sahada çalışarak edindiğimiz deneyimlerden hareketle UNICEF olarak 2015 yılında şu faaliyetleri hayata geçirmeyi planlıyoruz:

  • Temiz suya ve sağlık hizmetlerine kavuşturulan çocuk sayısının iki katına çıkartılması: Bu hedefe ulaşılması için mevcut su şebekeleri ve altyapıları güçlendirilecek. Sadece Suriye’de 16 milyonu aşkın insanın ihtiyacını karşılamaya devam edeceğiz. 
  • Eğitime erişimi olan çocuk sayısının iki katına çıkartılması: Özellikle de Suriye ve Ürdün’deki hedefimiz bu doğrultudadır. Bölgedeki şiddet nedeniyle, Suriye’nin ulaşılması güç yerlerinde yaşayan çocuklara daha fazla eğitim materyali temin edilecektir. 
  • Çocuk felci vakalarının önlenmesi için aşı kampanyalarının sürdürülmesi: Ayrıca, Suriye’deki temel sağlık hizmetlerinden yararlanan çocuk sayısının iki katına çıkartılması.
  • Çatışmadan doğrudan etkilenen 850.000 çocuğa bakım hizmeti ve yardım ulaştırılması: Ayrıca, en dezavantajlı çocukların ailelerine sağlanan nakit desteğin ve kışlık giysi yardımlarının arttırılması. 
  • Yerel idarelerin Suriyeli mültecilere ve ev sahibi topluluklarda yaşayan çocuklara eğitim, sağlık, su, temizlik ve koruma hizmeti sağlama yönündeki çabalarının desteklenmesi  

903 milyon ABD doları tutarındaki bu çalışmalar, çatışmadan etkilenen çocukların UNICEF ve uluslararası toplumdan bekleyebileceği asgari yardım miktarına karşılık gelmektedir. Bu taahhütleri birlikte gerçekleştirmek için dünyadaki tüm destekçilerimizi bize yardım eli uzatmaya davet ediyoruz.” 

###

Suriye kriziyle ilgili fotoğraflar ve video görüntüleri şu adresten indirilebilir

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.