Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocuklara Yönelik "Şartlı Eğitim Yardımı" (ŞEY) Programı Türkiye'de ikinci dönemine başlıyor

Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocuklara Yönelik "Şartlı Eğitim Yardımı" (ŞEY) Programı Türkiye'de ikinci dönemine başlıyor

24 Eylül 2018
Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocuklara Yönelik "Şartlı Eğitim Yardımı" (ŞEY) Programı Türkiye'de ikinci dönemine başlıyor
UNICEF

Ankara, 24 Eylül 2018 –“Eğitim bir ışıktır ve tüm çocukların bu ışığa ihtiyacı vardır.” 9 yaşındaki Suriyeli Esra bu sözü bir yıl önce Türkiye’deki Suriyeli ve diğer mülteci çocuklara yaygınlaştırılan Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programı’nın açılış töreninde söylemişti. ŞEY Programı ilk uygulama yılında ailelere iki ayda bir nakit ödeme yaparak Esra ve onun gibi 368 binden fazla mülteci çocuğun okula devamına yardımcı oldu. Programın ikinci dönemi, AB’nin finansal desteğiyle 450 bin mülteci çocuğun Temmuz 2019’a kadar eğitimlerine devam etmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

AB’nin 50 milyon Avro tutarındaki ek desteğiyle devam etmekte olan program, 2018-2019 Eğitim – Öğretim yılı başında #DevamEt etiketiyle başlatılan sosyal medya kampanyasıyla birlikte yeni bir ivme kazandı. Bu etiket mülteci çocukların ailelerini, çocuklarını okula göndermeye devam etmeleri ve böylelikle çocukların düşlerini gerçekleştirmelerini sağlamaları için özendirmeyi amaçlamaktadır.

ŞEY programı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan ulusal ölçekteki bir sosyal yardım programıdır. 2017 yılı ortasında AB’nin de desteğiyle programın kapsamı Suriyeli ve diğer mülteci çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.  Program çocukların okula kayıt olmalarını ve okula devamlılıklarını özendirip daha iyi duruma getirmeyi amaçlamaktadır. ŞEY programı bunun yanı sıra önemli bir çocuk koruma bileşeni de içermektedir. Bu bileşen kapsamında en güç durumdaki mülteci çocuklar tespit edilerek durumları değerlendirilmekte ve gerektiğinde çocuklar tamamlayıcı nitelikteki çocuk koruma hizmetlerine yönlendirilmektedir.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuya ilişkin şöyle konuştu:   “Eğitim herkes için umut, bilgi ve daha iyi bir gelecek anlamına gelir. Ne var ki dünyada çok sayıda çocuk için eğitim hakkının gerçekleşmesi büyük güçlüklerle karşılaşmaktadır. Türkiye’de ŞEY programının kapsamının genişletilmesi, ulusal önderlik ve stratejik ortaklıklar aracılığıyla mülteci çocukların eğitimi önündeki engellerin aşılmasına mükemmel bir örnek oluşturmaktadır. ŞEY programının ilk döneminde sağlanan önemli başarıdan yola çıkarak, Temmuz 2019’a kadar sürecek ikinci dönemde 450 bin mülteci çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. UNICEF, pek çok çocuğun yaşamında fark yaratan bu önemli program bağlamında Türkiye Hükümetinin konuyu sahiplenmesine ve AB’nin cömert finansal desteğine minnettardır.”

Ulusal ŞEY programının kapsamının Suriyeli ve diğer mülteci çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  Türk Kızılay ve UNICEF’in ortak çalışmasıyla gerçekleştirilmektedir.  Avrupa Birliği’nin yanı sıra Norveç ve Birleşik Devletler tarafından sağlanan finansal destek de bu girişimi mümkün kılan etmenler arasındadır.
 
Türkiye’deki AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım çalışmaları (ECHO) ofisi başkanı Claudia Amaral: "Eğitime erişim, AB’nin Türkiye’deki mültecilere yönelik insani yardımlarında en önemli hedeflerden birini oluşturmaktadır. Eğitim, aşırı güç durumlarda insanlara bir normallik duygusu kazandırır; ama bunun aynı zamanda temel bir hak olduğunu da unutmamalıyız. Taahhüdümüzü paylaştıkları için Türk halkına,  Türk Kızılay’a ve UNICEF’e teşekkür ediyoruz."
 
Sosyal Medya Kampanyası hakkında 
Sosyal medya kampanyası Türkiye’deki Suriyeli ve diğer mülteci aileler arasında ŞEY programına ilişkin farkındalığı artırma çabalarını sürdürmeyi ve ebeveynleri çocuklarını okula göndermeye özendirmeyi amaçlamaktadır.   Bilgilendirme amaçlı bir kanvas iletisi ŞEY başvuru işlemini anlatmakta, iki kısa klip de çocuklarını okula göndermeleri ve eğitim yoluyla geleceklerini değiştirmeleri için ebeveynlere #DevamEt etiketiyle güçlü bir mesaj iletmektedir. Son olarak da hazırlanan 360 derece hareket edebilen interaktif bir ileti, ebeveynleri çocuklarının hayallerini desteklemeye devam etmeleri için özendirmektedir.
 
UNICEF ile kurdukları ortaklık ve bu kampanyanın hayata geçirilmesine verdikleri destek için Facebook’a ve 4129 Grey Reklam Ajansı’na teşekkür ediyoruz.
 
AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım çalışmalarıhakkında 
Avrupa Birliği ve Üye Devletleri insani yardımlar açısından dünyada önde gitmektedir. Avrupa Komisyonu, Sivil Koruma ve İnsani Yardım çalışmaları bölümü (ECHO) aracılığıyla her yıl çatışma ve doğal afet mağduru milyonlarca insana yardım ulaştırmaktadır. ECHO Brüksel’deki merkezi ve tüm dünyadaki saha ofisleriyle en güç durumdaki insanlara insani ihtiyaçlar temelinde yardımda bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen Avrupa Komisyonu web sayfasını ziyaret ediniz.
 
Bizi FacebookTwitter’dan izleyin

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir.  190 ülkede ve bölgede, her yerde tüm çocuklar için, herkese iyi bir dünya kurmak için çalışıyoruz.
 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.