Suriyeli genç gönüllüler Çocuk Dostu Alanlarda görev başında!

04 Nisan 2015
Suriyeli genç gönüllüler Çocuk Dostu Alanlarda görev başında!
UNICEF/Türkiye-2015/Yurtsever

HARRAN, Türkiye, Nisan 2015 –UNICEF’in Çocuk Dostu Alan projesi; savunmasız durumdaki Suriyeli çocukların ve gençlerin güvenli, katılımcı ve kapsayıcı eğitim ve gelişimi destekleyici etkinliklere ve mekanlara erişimlerini sağlamak amacıyla, Avrupa Birliği’nin finansal desteği, AFAD ve Türk Kızılayı’nın işbirliği ile ülke genelindeki bütün kamplarda gerçekleştiriliyor. 

861 Suriyeli gençlik gönüllüsü (%57 erkek, %43 kız) de bu alanlarda yürütülen faaliyetlerin hayata geçirilmesine destek veriyor. Onlardan biri de Harran Kampı’ndaki gençlik gönüllülerinden olan Muhammed. Ülkesindeki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Halep’ten Türkiye’ye gelen Muhammed’den hem evinin hem de okulunun bombalarla yıkıldığını öğreniyoruz.

“Okula gittiğimde binanın tamamen yıkıldığını gördüm. Hatta tabelası yere düşmüştü. Gördüğüm manzara beni gerçekten çok kötü etkiledi.” Hep öğretmen olmayı hayal ettiğini söyleyen Muhammed, bu olay sonrasında hayallerinden vazgeçmiş.

Evlerinin yıkıldığını ise Türkiye’ye geldikten sonra haber almışlar. Genç delikanlı, Harran Kampı’nda yeni bir hayata başlamış. Şu an 18 yaşında olan Muhammed, 16 yaşından beri kamptaki Çocuk Dostu Alan’da gençlik gönüllüsü olarak çalışıyor.

“UNICEF Çocuk Dostu Alan’da çok şey öğrendik. Buraya ilk geldiğimizde küçük bir çocuk gibiydim. Şimdi ise sorumluluk aldıkça artık bir yetişkin gibi düşünüyorum” diyor Muhammed. Burada etkinliklere katılımaya başladıktan bir süre sonra, kendilerine verilen eğitimler sayesinde gençlik gönüllülüğüne terfi eden Muhammed, o eğitimlerde öğrendiklerini kendinden küçük yaştaki çocuklara aktarıyor. 

Etkinliklere katılan çocukların ilk başta endişeli ve çekingen olduklarını ancak bunu zamanla yendiklerini vurguluyor Muhammed. Suriye’de yaşanan kötü olaylara şahit olan Ahmet isimli küçük bir çocukla özel olarak ilgilendiğini ve ilk başta oyunlara katılmayan çocuğun bu ilgi sonrasında zamanla arkadaşları ile oynamaya başladığını anlatıyor. Muhammed’in şimdiki hayali ise başarılı bir gazeteci yazar olmak.

Görüşmemiz bitip alandan ayrılmak üzereyken “Ne olursa olsun bütün insanlar birlik olmalı. Birlikte sevgi ve muhabbetle yaşamalı.” diyerek son bir mesaj veriyor Muhammed, sanki John Lennon’un Imagine parçasına gönderme yapar gibi.

“Artık özgür hissediyorum kendimi”

Deyrizorlu Emel de annesi, babası, 6 kız ve 3 erkek kardeşi ile birlikte Harran Kampı’nda yaşıyor. Köylerinde iken basit ama mutlu bir hayatları olduğunu anlatıyor. “Orada herkes birbirini tanırdı. Üç oda ve bir mutfaktan oluşan küçük bir evimiz vardı. Dar da olsa mutluyduk.”

Suriye’deki okulu köye uzak olduğu için otobüsle gidip geldiklerini söylüyor. Gözlerinden o güzel günleri kafasında canlandırdığı o kadar belli ki. “Yol boyunca otobüste şakalaşırdık. Arkadaşlarımızla genelde iyi anlaşırdık. Ara sıra ufak tefek problem olsa da kendi aramızda hallederdik.”

“En büyük hobim resim” yapmak diyor Emel. Kendisiyle yaptığımız görüşme ilerlerledikçe daha seri bir şekilde konuşmaya ve daha çok detay vermeye başlıyor. Resim dışında kamptaki en büyük hobisinin ise UNICEF Çocuk Dostu Alan’a gelmek olduğunu söylüyor gururla.

“Başlangıçta kampta olduğum için içimde bir korku vardı, o da sonradan geçti. Suriye’de iken daha özgürdüm. Artık burada –Çocuk Dostu Alanda- da kendimi özgür ve güvende hissediyorum.”

Unutulmaz ilk gün

18 yaşındaki Emel yaklaşık 1,5 yıldır gençlik gönüllüsü olarak UNICEF Çocuk Dostu Alan’daki faaliyetlere katılıyor. “Buraya gelmeye başladığımda 16 yaşımı bitirmek üzereydim. İlk gelişimde boyalarımız daha yeni temin edilmişti fakat yeterli resim kağıdımız yoktu. Bizde gençlik çalışanımızın yüzünü boyamıştık. Çok gülmüştük hepimiz. O günü hiç unutmuyorum” diyor Emel.

O ilk günden bugüne çok şey değişmiş hayatında. Emel şimdilerde kendisine verilen liderlik, iletişim ve takım çalışması eğitimleri sonrasında daha küçük yaş grubundaki çocuklarla birlikte faaliyetleri gençlik çalışanlarının gözetiminde kendisi yönlendiriyor gençlik gönüllüsü olarak. TÖMER Türkçe kursunu tamamladıktan sonra, Türkiye’’deki bir üniversitede gazetecilik eğitimi almanın hayalini kuruyor Emel. 

Türk Kızılayı Gençlik Çalışanı Ömer Direk, Emel ve Muhammed’in kamptaki en aktif genç gönüllüler olduğunu belirtiyor. Üniversitede sosyoloji eğitimi alan Ömer, kamptaki çocukların ve gençlerin savaş travmasını atlatmasının epey zaman aldığını gözlemlediğini söylüyor. Ömer, gençlerle birlikte çocuk dostu alanda ortak bir çalışmanın ürünü olarak çıkardıkları duvar gazetesi sayesinde, tüm genç gönüllülerin artık gazeteci olmayı hayal ettiklerini anlatıyor gülümseyerek.

Çocuk Dostu Alanlar, ülkenin güneydoğu bölgesindeki 10 ilde ve 22 kampta bulunmakta. Tüm bu alanlarda, 2 şer gençlik çalışanı bulunuyor. Bu çalışanların öncülüğü ve gözetiminde Suriyeli gençler ve çocuklar için çeşitli faaliyetler düzenleniyor. Çocuk Dostu Alanlar aracılığıyla psikososyal destek hizmeti alan gençlerin ve çocukların sayısı Mart 2015 itibariyle 70 bini aştı.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.