Son mülteci dalgası karşısında çocukların korunması birinci öncelik olmalıdır

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Avrupa Mülteci ve Göçmen Çalışmaları Özel Koordinatörü Afshan Khan tarafından yapılan açıklama

03 Mart 2020
children on the move
UNI307808/Almohibany
Edirne'nin, Türkiye-Yunanistan sınırına yakın Pazarkule bölgesinde otobüs camından dışarıya bakan bir mülteci çocuk.

CENEVRE, 3 Mart 2020 – “Bugün Yunanistan’ın Midilli Adası açıklarında üzerindeki 50 kişiyle alabora olan teknede bir çocuğun yaşamını yitirdiği bilgisi, Avrupa’da güvenlik arayan çok küçük yaşlardaki mültecilerin ve göçmenlerin acı yolculuklarını bizlere trajik biçimde bir kez daha hatırlatmıştır. 

“İster denizde, ister sınır kapılarında ister çatışmalardan etkilenen bölgelerde olsun, ilk kurbanlar hep kaçıp kurtulma çabasındaki çocuklar arasından çıkmaktadır. Geçtiğimiz haftalarda İdlib’te tırmanan şiddet sonucunda 600 bin çocuk yerinden edilmiştir. Türkiye-Yunanistan sınırındaki Edirne’de toplanan 13 bin kişinin yüzde 40’ını çocuklu aileler oluşturmaktadır. Devletler, en masum kişilerin daha fazla zarar görmesini engellemek için mümkün olan ne varsa yapmalıdır. 

“UNICEF ve ortakları sahada çocukların acil ihtiyaçlarını karşılamakta; barınma, su, hijyen malzemeleri, battaniye ve gıda dışındaki diğer malzemeleri sağlayarak yardımda bulunmaktadır. 

“Bu arada, Türkiye’nin Bulgaristan’la olan sınırında sıkışıp kalan, geri püskürtüldüklerine ilişkin haberler gelen kişilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için de çalışmalar yürütülmektedir. 

“Evlerinden koparılan çocuklar ve aileler siyasi liderlerin geliştireceği ortak çözümlere ihtiyaç duymaktaır. Beklenen çözümler arasında, yardıma muhtaç olanlara ev sahipliği yapan ülkelere yönelik finansal ve siyasal destek ile en güç durumda olanların yeniden yerleştirilmelerine ilişkin ciddi sözler de yer almaktadır. 

“Bugün ilgili tüm ülkelerin, kim olurlarsa olsunlar, nereden gelirlerse gelsinler çocukları şiddetten ve zarar görmekten koruma yönündeki uluslararası taahhütlerini yerine getirmelerinin zamanıdır. Gün, yabancı düşmanlığını tahrik eden ya da ayrımcılığı körükleyen uygulamaların ve açıklamaların değil insanlara güvenli sığınma olanakları ve uluslararası koruma sağlamanın günüdür.

“Gün, aynı zamanda Avrupa’nın, çok sayıda çocuğu ve aileyi kabul ve onlara yardım ederek dünyaya iyi bir örnek vermiş olan Yunanistan ve Türkiye ile dayanışacağı gündür. Mülteci ve göçmen akışlarını hiçbir ülke tek başına yönetemez. Çocukları ve aileleri korumak üzere birlikte çalışmak tüm devletlere yarar sağlayacaktır. 

“Yollara düşmüş, zaten çok güç durumda olan çocuklar acil korunma ihtiyacı içindedir. Hiçbir çocuk güvende olmak istediği için yaşamını ve geleceğini riske atmak zorunda kalmamalıdır.”

 

İrtibat Kişileri

Chulho Hyun
UNICEF Regional Office Europe and Central Asia
Telefon: +41 22 909 52 86

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.