SAP ve UNICEF ortaklığında gençlere iş becerileri eğitimi

Limitsiz Kuşak girişimini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen işbirliği, yeterince hizmet alamayan toplumlarda gençlere yönelik kaliteli eğitim ve iş becerileri konularına birlikte çözüm üretecek

25 Eylül 2019
Limitsiz Kuşak girişimini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen işbirliği, yeterince hizmet alamayan toplumlarda gençlere yönelik kaliteli eğitim ve iş becerileri konularına birlikte çözüm üretecek
UNICEF/UN0207030/Herwig

NEW YORK, 25 Eylül 2019 – SAP ve UNICEF bugün yeni bir küresel ortaklığa başladıklarını açıkladılar. Bu ortaklık, dezavantajlı toplumlarda gençlere kaliteli eğitim, yaşam ve iş becerileri eğitimi verilmesini, gençlerin insana yakışır işlere ve aktif yurttaşlığa hazırlanmasını amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun New York’taki 74. oturumu sırasında düzenlenen bir etkinlikte yapılan açıklamaya göre üç yıl sürecek ortaklık iş çevrelerini, hükümetleri ve hükümet dışı kuruluşları sürdürülebilir eğitim modelleri oluşturmak üzere bir araya getirecek. Ortaklık, gençlerin gelişmesi için işgücü kapsama girişimlerine ağırlık verecek ve kuruluşlara donanımlı işgücü sağlayacak.

Ortaklık, özel sektörü daha iyi bilgilendirmek ve gelecekteki yeteneklerle ilişkilendirmek üzere standartlaştırılmış bir ulusal müfredat, işgücü hazırlık programları ve detaylı araştırmalara odaklanacak.

Günümüzde her 5 genç arasında 1’den fazlası ne istihdam edilmiş durumda ne de okula gitmektedir. Günümüzün hızla değişen ekonomisi giderek daha uzmanlaşmış becerileri gerektirirken başka pek çok genç de insana yakışır bir istihdam için gereken becerileri öğrenememektedir.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Gençler söz konusu olduğunda başarılı bir geleceğin yolu onları günümüz işgücü içinde geliştirecek becerilerle donatıp güçlendiren kaliteli eğitimden geçer.  Gençler, dünyanın en seçkin yaratıcıları, heveslileri ve düşünürleri arasındadır. Gençlerin enerjilerini ve fikirlerini harekete geçirmede, ekonomilerine ve toplumlarına katkıda bulunmaları için kendilerine yardımcı olmada SAP ile birlikte çalışmak bizi heyecanlandırıyor.”

2030 yılına gelindiğinde dünyadaki şirketlerin ve toplumların iş arayan 2 milyar genci işgücüne kalıcı biçimde dâhil etmeye hazır olmaları gerekiyor.

Bu işbirliği başlangıçta Hindistan, Türkiye ve Vietnam’a odaklanmakla beraber sürdürülecek çalışmalar, Afrika, Asya ve Avrupa’daki gençlere ulaşılmasına yardımcı olacak.  Girişim, gençleri sorumlu ve üretken yurttaşlar olarak hazırlamayı öngören küresel bir işbirliği olan Limitsiz Kuşak kapsamında yer alıyor. Bir yıl önce başlatılan Limitsiz Kuşak, çok sektörlü kamusal ve özel yatırımları gençlerin eğitimi ve istihdamı için bir araya getirirken aynı zamanda gençlerin kendilerini de bu yöndeki çabalara dâhil ediyor.

SAP CEO’su Bill McDeermott: “İnsanlar bu yeni ekonomideki fırsat açıkları konusunda endişeli. İşletmelerin, yaşları ne olursa olsun ve dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar bugünün ve geleceğin işgücüne gerekli becerileri kazandırmak üzere anlamlı adımlar atması gerekiyor. SAP, UNICEF’le birlikte, her kariyerin temelinin atıldığı yer olarak işe sınıftan başlanmasına odaklanacak. Kamu sektörü ile ortak çalışmalarımızı geliştireceğiz ve geleceğin işgücünü hazırlamak üzere mümkün olan en iyi müfredata odaklanacağız. Bu çalışma, doğru olanı yapmakla iş yaşamı açısından doğru olanı yapmak arasında mükemmel bir uyum sağlandığını gösteren başarılı örneklerden biri olacak.”

 

###

 

Editörlere notlar:

UNICEF’in herhangi bir şirkete, markaya, ürüne ya da hizmete yönelik özel bir tercihi yoktur.

“Limitsiz Kuşak” hakkında

“Limitsiz Kuşak” (Generation Unlimited), gençleri üretken ve sorumlu yurttaşlar olarak hazırlamayı hedefleyen küresel bir ortaklıktır.  Orta eğitim ve öğretimi istihdam ve girişimcilikle ilişkilendirmekte, gençleri çalışma yaşamında yer tutmak üzere güçlendirmektedir.

 

SAP hakkında

Bir yazılım şirketi tarafından kurulan SAP işletme yazılım uygulamaları piyasasında lider konumundadır. Tüm sanayi dallarında her büyüklükteki şirkete işlerini en iyi biçimde yürütmelerinde yardımcı olmaktadır: Dünyadaki işlem gelirlerinin %77’sinde bir SAP® sistemi ilişkisi vardır.  Makine öğrenimimiz, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve ileri analiz teknolojilerimiz müşterilerimizin işlerinin akıllı işletmelere dönüşmesine yardımcı olmaktadır. SAP kişilere ve kuruluşlara iş yaşamında derin görüş kazandırmakta, ortak çalışmayı güçlendirerek rekabette öne geçmelerine yardımcı olmaktadır. Teknolojiyi şirketler için basitleştiriyoruz; böylece şirketler herhangi bir bozucu işlem olmadan yazılımımızı istedikleri gibi kullanabiliyor. Kapsamı geniş uygulamalarımız ve hizmetlerimizden yararlanan 437 bini aşkın işletme ve kamusal müşteri işlerini kârlı biçimde sürdürebiliyor, sürekli adaptasyon sağlayabiliyor ve fark yaratabiliyor. Müşterilerden, ortaklardan, çalışanlardan ve düşünce liderlerinden oluşan küresel bir ağla SAP, dünyada işlerin daha iyi yürümesine yardımcı olmakta, insan yaşamını iyileştirmektedir. Daha fazla bilgi için: www.sap.com.

İrtibat Kişileri

Georgina Thompson
UNICEF New York
Telefon: + 1 917 238 1559
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.