Sanatçı Dua Lipa mülteci çocuklar ve gençlerle buluşmak üzere UNICEF'le birlikte Lübnan'ı ziyaret etti

Sanatçı Dua Lipa mülteci çocuklar ve gençlerle buluşmak üzere UNICEF'le birlikte Lübnan'ı ziyaret etti

15 Nisan 2019
Sanatçı Dua Lipa mülteci çocuklar ve gençlerle buluşmak üzere UNICEF'le birlikte Lübnan'ı ziyaret etti
UNICEF/UN0299626/Modola

Fotoğraf ve b-roll indirmek itin here.

BEYRUT/NEW YORK, 15 NİSAN 2019 – Grammy ödüllü sanatçı ve UNICEF destekçisi Dua Lipa bu hafta Lübnan’a giderek UNICEF tarafından desteklenen ve aralarında Suriye’de sekiz yıldır süren savaşın yerlerinden ettiği çocuk ve gençlerin de bulunduğu çocuk ve gençlerle buluştu.

Lipa Lübnan ziyareti sırasında güç durumdaki çocuk ve gençlerle gündelik yaşamda, eğitime erişimde, iş bulmakta ve fırsatlardan yararlanmada karşılaştıkları engelleri konuştu. Lipa ziyaret programının bir parçası olarak Bekaa vadisinde UNICEF’in işbirliği yaptığı STK’lardan biri olan LOST (Lübnan Araştırma ve Eğitim Örgütü) tarafından Terbol yerleşim bölgesinde uygulanmakta olan projeleri de yerinde gördü.

Lipa görüşlerini şöyle anlattı: “Koşulları ve güçlükleri televizyondan da izleyebilirsiniz; ancak Suriyeli mültecilerin son derece güç koşullarını kendi gözlerinizle görmeden gerçek anlamda hissedemezsiniz. Ancak, benim görebildiğim en güçlü unsur umut oldu. Terbol’de Yazee adında harika bir genç kızla tanıştım. Henüz 15 yaşında. Bir gün Suriye’ye dönüp bir kozmetik işi kurmayı düşlüyor. Bu işin peşini bırakma açısından mazeret oluşturabilecek tüm güçlüklere rağmen düşlerini gerçekleştirebilmek için her gün bu iş üzerinde çalışıyor, öğreniyor ve tecrübesini geliştiriyor.”

Lübnan bugün 500 bin kadarı çocuk olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu mültecilerin çoğu şiddete ve sömürüye maruz kalmıştır. Ayrıca yeterli sağlık ya da eğitim hizmeti alma uğraşları da sürmektedir.

Lipa, Burj el Barajneh Filistinli mültecilerin kaldığı kampı da ziyaret etmiş kampta erken dönem çocukluk gelişimi kurslarına katılarak psikososyal destek gören Filistinli ve Suriyeli çocuklarla bir araya geldi.

UNICEF Lübnan Temsilcisi Tanya Chapuisat: “Güç durumdaki çocukların sesini duyuran, Dua Lipa gibi küresel savunucuların desteğini aldığımız için mutluyuz. Kendisi gibi, ileriye dönük hayalleri olan, daha iyi bir dünya yaratma enerjisine sahip gençlerle buluştu ve onlara güç verdi. UNICEF’in Lübnan’da destek olduğu gençlerin öykülerini ve düşlerini duyurduğu için kendisine teşekkür borçluyuz.”

“Bu, benim için kişisel bir anlam da taşıyor. Anne ve babam savaşın paramparça ettiği bir bölgeden kaçıp yeni bir yerde kendilerine bir yaşam kurdu. Karşılaştığım her mülteci çocuğun da benim gibi annesi babası var; onlar da bir aile olarak kendileri için en iyi kararı vermeye çabaladılar. Özellikle göçmen bir aileye mensup bir kişi olarak Birleşik Krallıkta doğup bir fırsat bulabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum ve benim konumumda olan başkaları da bu fırsatı bulabilsinler istiyorum. Bu çocuklar da kendilerini geliştirip hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir yerde yaşamalılar.”

###
 

Editörlere Notlar:

Multimedya materyali indirmek için here.

UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF ve çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Kurtis Albert Cooper
UNICEF New York
Telefon: +19174761435

About UNICEF

UNICEF promotes the rights and wellbeing of every child, in everything we do. Together with our partners, we work in 190 countries and territories to translate that commitment into practical action, focusing special effort on reaching the most vulnerable and excluded children, to the benefit of all children, everywhere.

For more information about UNICEF and its work for children, visit www.unicef.org.

Follow UNICEF on Twitter and Facebook