Orlando Bloom, etkileyici bir fotoğraf serisinde Bangladeş'in yoksul mekânlarında çalışan çocuklarla buluşuyor

‘Tales by Light’ dizisinin 3. sezonu 21 Aralık’tan itibaren Netflix’te

18 Aralık 2018
Orlando Bloom çocuklarla
UNICEF/UN0263805/Lister

DHAKA/NEW YORK, 18 Aralık 2018 –UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom, Tales by Light dizisinin duygu yüklü bir bölümünde Bangladeş’in başkenti Dhaka’nın aşırı yoksul mekânlarında yaşayan ve çalışan çocukların durumunu gözler önüne sermek üzere rol alıyor. 
 
21 Aralık’tan itibaren Netflix’den tüm dünyanın izleyebileceği dizinin üçüncü sezonunun başlangıcında Bloom yanında fotoğraf sanatçısı Simon Lister olmak üzere ülkenin en güç durumdaki çocuklarının bir bölümüyle buluşmak üzere Bangladeş’e gitti.
 
Orlando Bloom şöyle diyor: “Geçinebilmek için su birikintileri üzerinde yüzen atıkları araştıran, son derece sağlıksız atölyelerde kap kalaylayan çocuklar gördüm. Bu çocuklar kazalara ve sömürüye maruz kalmanın yanı sıra okula da gidememekte, daha iyi bir gelecek şansını kaçırmaktadır. Çok sayıda çocuk için bu yaşamanın normal bir yanı; ama benim gördüğümün çocuklukla ilgisi yoktu.” 
 
Dizinin bu bölümünde Bloom 10 yaşındaki Dulaly ve yine 10 yaşındaki Chan Mia ile tanışıyor. Çocukların her ikisi de tehlikeli koşullarda çalışıyor, demiryolu hattında atık topluyor, teknelerin yanaştığı iskelelerde yolcu bagajı taşıyor. Bloom ayrıca alüminyum ve balon fabrikalarında günde 12 saat çalışan çocuklara da tanık oluyo

“Bangladeş’in en yoksul mahallelerinde yaşayan çocuklar en temel haklarından bile gündelik olarak yoksun durumda; örneğin sağlık hizmeti, temiz su ve eğitim gibi haklar...Halen Bangladeş’te çalışan 3,5 milyon çocuk var ve bu çocukların çoğu sağlıklarını, eğitimlerini ve geleceklerini riske atan tehlikeli işlerde çalışıyor.”  UNICEF Bangladeş Temsilcisi Edouard Beigbeder


UNICEF Bangladeş’te Bangladeş Hükümetiyle işbirliği halinde Dhaka ve Gazipur’un yoksul mahallelerinde yaklaşık 300 İkinci Şans eğitim merkezi kurmuştur. Bu merkezler sokak çocuklarına günde birkaç saat okula gitme fırsatı tanımakta, böylelikle çocukların yeniden ana akım eğitime kazanılmaları amaçlanmaktadır. Çocukların ayrıca kimi açık hava okullarında enformel sınıflara katılma imkânları da vardır. Bu mekânlar çocuklara arkadaş edinme, oyun oynama ve hijyen imkânlarına erişme olanakları sunmakta; çocukları şiddet, sömürü ve istismardan korumayı amaçlamaktadır. Bunlara ek olarak, çocuklara uyuyacak güvenli yer, besleyici gıdalar ve sosyal hizmet çalışanlarına erişim sağlamak amacıyla Dhaka’da gece barınakları oluşturulmuştur.
 
Canon Australia yapımı popüler Tales by Light fotoğraf dizisiinsanların, doğanın ve kültürün öykülerini anlatmak üzere birbirinden çok farklı ve meydan okuyucu ortamlara katılan dünyaca ünlü fotoğrafçıların dünyasına bir pencere açmaktadır. Untitled Film Works şirketinden Abraham Joffe’un yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği dizinin 3. sezonu izleyicileri kameraların arkasına, üç yeni fotoğraf sanatçısının düşüncelerine taşımaktadır. Sanatçılardan her biri, dünyamızın en güzel ama tehlike altındaki kimi varlıklarını korumaya yönelik girişimler adına imgelerin gücünü kullanma amacındadır.
 
Tales by Light 3’ü 21 Aralık’tan itibaren Netflix’ten izleyebilirsiniz: www.netflix.com
Daha fazla bilgi ve fragmanı izlemek için:www.unicef.org/talesbylight
 
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Helen Wylie
UNICEF New York
Telefon: +1 917 265 4516

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.

Tales by Light hakkında

Tales by LightCanon Avustralya tarafından hazırlanmış, fotoğrafçılıkla ilgili esinlendirici bir televizyon dizisidir. Dizi, insanların, doğanın ve kültürün öykülerini anlatmak üzere birbirinden çok farklı ve meydan okuyucu ortamlara katılan dünyaca ünlü fotoğrafçıların dünyasına bir pencere açmaktadır. Üçüncü sezonuna giren dizi 21 Aralık’tan itibaren Netflix tarafından tüm dünyada * yayınlanacaktır. Ek içeriğe Canon Australia websiteadresinden ulaşılabilir.
*2019’a kadar Avustralya hariç.