NEPAL'DA MEYDANA GELEN DEPREMİN ARDINDAN YAKLAŞIK 1 MİLYON ÇOCUĞUN ACİL İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR

27 Nisan 2015
NEPAL'DA MEYDANA GELEN DEPREMİN ARDINDAN YAKLAŞIK 1 MİLYON ÇOCUĞUN ACİL İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR
UNICEF

KATMANDU, Nepal / NEW YORK, 27 Nisan 2015 – UNICEF, Cumartesi günü Nepal'de meydana gelen depremden etkilenen bölgelerde en az 940.000 çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 25 Nisan'da yaşanan 7.9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında gelen yaklaşık 60 artçı şok nedeniyle ülkenin birçok kentinde büyük çaplı yıkımlar meydana gelirken 2.000'den fazla kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda bina yıkıldı. 

Nepal'da bulunan UNICEF çalışanları su ve gıda stoklarının tükenmeye başladığını, elektriklerin kesildiğini ve cep telefonu şebekelerinin çalışmadığını bildiriyor. Yüz binlerce insan, devam etmekte olan sarsıntılardan endişe duyarak geceyi dışarıda geçirmek zorunda kaldı. Ayrıca şiddetli yağmurun mevcut koşulları daha da zorlaştığı belirtilmektedir. Yaşanan bu krizden özellikle çocuklar etkilenmektedir. Temiz içme suyu ve temizlik imkânlarına erişimin sınırlı olması sebebiyle sudan kaynaklanan hastalıklar çocuklar için büyük tehdit oluştururken diğer yandan da bazı çocukların ailelerinden ayrı düşmüş olması ihtimali de söz konusu.

 UNICEF; özellikle su, hijyen, beslenme, eğitim ve çocuk koruma hususlarına ağırlık vererek depremden etkilenen çocukların acil insani yardım ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli ekip ve acil durum malzemelerini seferber etmektedir. UNICEF, ülkede hâlihazırda mevcut olarak bulundurduğu kaynakları kullanarak insanların toplu olarak yaşadığı noktalara su deposu ulaştırılması ve oral rehidratasyon tuzu ile çinko takviyesi sağlanması konularında da yardım sağlamakta ve deprem sahasında görev yapan sağlık birimleri için çadır tedarik etmektedir.

UNICEF; ayrıca Katmandu'ya tıbbi malzeme, çadır ve battaniyeden oluşan toplam 120 tonluk insani yardım malzemesi taşıyacak olan 2 tane kargo uçağı hazırlamaktadır.

 Basın için hazırlanan fotoğraflara ulaşmak için linke tıklayınız: http://uni.cf/1HH6SbO

İrtibat Kişileri

Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017
Rose Foley
UNICEF New York
Telefon: +447956038747

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.