Hudaydah'da beş çocuğun şiddet sonucu ölümü savaşın Yemen taahhüt konferansı sonrasında da can almaya devam ettiğini acı bir biçimde hatırlatıyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un açıklaması

02 Mart 2019
Hudaydah'da beş çocuğun şiddet sonucu ölümü savaşın Yemen taahhüt konferansı sonrasında da can almaya devam ettiğini acı bir biçimde hatırlatıyor
UNICEF/UN0284441/ Alaidroos

NEW YORK, 2 Mart 2019– “Yemen’de çocuklar tüm çocukların yapmayı çok sevdikleri şeyleri artık yapamıyor: Okula gitmek ya da dışarda arkadaşlarıyla vakit geçirmek gibi… Savaş, her yerde, evlerinde bile onları etkileyebilmektedir.


“İki gün önce, Hudaydah’ın güneyindeki Tahita ilçesinde evde oyun oynayan beş çocuk bir saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. 


“Ülkede savaşın fiilen sürdüğü 31 bölgede her gün sekiz çocuk öldürülüyor ya da yaralanıyor.
 
“Geçen yıl Stockholm’de çatışmanın taraflarınca varılan anlaşmaya ve Cenevre’de gerçekleşen taahhüt konferansında yapılan insani yardım taahhütlerine rağmen çocuklar halen savaşın acımasız bedelini ödemeye devam ediyor.
 
“Bugüne kadar yapılan görüşmeler ve konferanslar çocuklar açısından gerçeği pek fazla değiştirmedi. Yemen’deki çocukları şiddetin ve savaşın pençesinden yalnızca ihtiyaçları olan ve hak ettikleri kapsamlı bir barış anlaşması kurtarabilir.”
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.