Gazzeli çocukların zamanı azalıyor: Su kesintileri hastalık alarmı veriyor

UNICEF Sözcüsü James Elder'in bugün Cenevre'deki Palais des Nations'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamaların bir özetidir

21 Kasım 2023

CENEVRE, 21 Kasım 2023 – “Gazze'de çocukların suya ve sanitasyona erişimi kısıtlı ve yetersiz olmaya devam ederse, ölen çocukların sayısında trajik ama aslında tamamen önlenebilir bir artış göreceğiz.

“Şu anda Gazze'de de yağmur yağıyor. Bütün bu koşullar bir araya geldiğinde çocuklar için ciddi bir kitlesel hastalık salgını tehdidi ortaya çıkıyor. Ve bunun ölümcül olması kaçınılmaz.

“Savaş veya kıtlık benzeri koşullarda, kişi başına günlük olarak ihtiyaç duyulan su miktarının en az 15 litre olduğunu unutmamak önemlidir. Yani su içmek, temizlik yapmak, yemek pişirmek; tüm bu su kullanımı içeren aktiviteler sudan kaynaklı ve diğer bulaşıcı hastalıkları önlemek için kritik öneme sahiptir.

“Fakat yine de Gazze'nin bazı kesimlerinde, özellikle de tahminen yaklaşık 700.000 insanın yaşadığı Kuzey bölgesinde - insanların günde üç litre suya erişmeye çalıştığı yerler var. Ve hiç erişemedikleri günlerde oluyor.

“Daha açık ifade edersek: Yakıtın ve suya erişimin kontrolü, binlerce, belki de onbinlerce çocuğun yaşayıp yaşamadığının kontrol edilmesi anlamına geliyor.

“Ve bu bir dipnot değil: 5.350'den fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğü bildiriliyor. Çocuk ölümlerinin sayısı gerçekten dehşet verici. Keder, Gazze'nin her noktasına işliyor.

“Bu çok açık bir uyarı; yeterli yakıt ve yeterli su olmadığında çocukların yaşam koşulları hızla değişip, son derece sıkıntılı hale gelecek.

“Bu arada en az 30 İsrailli çocuk hâlâ bu cehennem ortamında bir yerlerde rehin tutuluyor. Serbest bırakılmaları gerekiyor. Onların şu an yaşdıkları korkuyu düşünmek bile hasta hissettiriyor. Çocukların ve ailelerinin çektiği eziyetin bitmesi gerekiyor.

“Gazze'de daha çok can kaybı yaşanması ihtimali, bölgede yaklaşık 800.000 çocuğun yerinden edilmiş olması gerçeğiyle daha da kötüleşiyor.

“Çoğunlukla bir sonuca ulaşmayacak bir çabayla, durmaksızın ağzına kadar dolu barınaklarda güvenli bir yer arıyorlar.

"UNRWA barınaklarında ortalama her 700 kişiye bir duş ünitesi ve her 150 kişiye bir tuvalet düşüyor. Kuyruklar saatler sürüyor. Bunun ergen kızlar için ne anlama geldiğini düşünün.

"Yeterli yakıt olmazsa temizlik hizmetlerinin çöktüğünü göreceğiz.

“Öyleyse hastalığın yayılması için mükemmel bir ortamla karşı karşıyayız. Umutsuzca yaşanan su ihtiyacı; dışkıların her yere dağıldığı kalabalık yerleşim alanları; kabul edilemez derecede tuvalet eksikliği; el yıkama, kişisel hijyen ve temizlik konusunda ciddi kısıtlamalar yaşana trajedinin boyutlarını daha da derinleştiriyor.

"Şu anda uyuz, bit, su çiçeği, deride döküntüler ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına ek olarak 5 yaş altı çocuklarda normal zamanda rapor edilen aylık ortalama ishal vakalarının neredeyse 10 katının yaşandığını görüyoruz.

“Olması gereken:

1. Üretim, arıtma ve dağıtım da dahil olmak üzere kritik su ve sanitasyon hizmetlerinin acil olarak onarılması ve işletilmesi için su ve sanitasyon malzemeleri ve ekipmanlarının tedarikine izin verilmesi.

2. kritik önemdeki su ve sanitasyon tesislerinin işletimi için gerekli tüm ihtiyaçları karşılayan günlük yakıt tedarikine güvenli ve engelsiz erişimin derhal sağlanması; Ve

3. İnsani bir ateşkese; güvenli ve engelsiz insani yardıma; ve kaçırılan tüm çocukların derhal ve güvenli bir şekilde serbest bırakılmasına ihtiyacımız var.

Bunlar olmazsa gözlerinin önünde olan bitene kayıtsız kalan bir dünya Gazze'de sayısız çocuğun ölümünü izleyecektir."

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.