Gazze Şeridi'nde Çocuk sağlığına yönelik hizmetlerin neredeyse çöktüğü Gazze Şeridi’nde, bir milyon çocuğun hayatı pamuk ipliğine bağlı

12 Kasım 2023

AMMAN, 10 Kasım 2023 – Başta kuzey bölgeleri olmak üzere Gazze Şeridi genelinde verilen sağlık hizmetlerinin neredeyse tamamen çökmesi ve devam eden saldırılar bölgede yaşayan her çocuğun hayatını tehdit ediyor.

Son 24 saat içinde Al-Rantisi ve Al-Nasr çocuk hastanelerindeki tıbbi bakımın neredeyse tamamen durduğu, yalnızca yoğun bakım ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerine güç sağlayan küçük bir jeneratörün işlevini sürdürdüğü bilgisi geldi. Diyalize giren ve yoğun bakımda yatan çocukların bulunduğu Al-Rantisi hastanesi yakınlarında yoğun saldırı ve çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

Edinilen bilgiye göre, dün gerçekleştirilen saldırıda Al-Nasr Çocuk Hastanesi ve bünyesinde bulunan hayat kurtaran ekipmanları bir kez daha hasar gördü. Kuzeydeki bir başka çocuk hastanesi aldığı hasar ve yakıt yetersizliği nedeniyle çalışmalarını durdurken, doğum alanında uzman bir hastanenin de çalışmaya devam edebilmesi için acil şekilde yakıta ihtiyacı olduğu bildirildi.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr açıklamasında; “Çocukların yaşam ve sağlık haklarına sahip oldukları gerçeği inkar ediliyor. Hastanelerin korunması ve hayat kurtaran tıbbi malzemelerin bölgeye ulaştırılması savaş yasalarına göre bir zorunluluktur ve her ikisine de şu anda ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

Gazze Şeridi'nin orta ve güney bölgelerinde bulunan tıbbi tesisler, halihazırda yoğun bir şekilde yaralıları tedavi ederken, artık bu dar bölgeye akın eden yüzbinlerce insanın ihtiyaçlarına karşılık vermekle de uğraşmak zorunda kalıyor. Bu nedenle mevcut hizmetlerin, artan bu zorluklarla başa çıkabilmesi için desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir.

Sağlık sektörünün yeterli fiziksel altyapı ve tıbbi ekipmandan yoksun olması, su temini gibi temel hizmetlerin elektrik kesintileri nedeni ile sekteye uğraması gibi sebepler, Gazze Şeridi'ndeki çocuk sağlığı hizmetlerinin mevcut çatışmalar öncesinde de ciddi anlamda zorlanmasına neden olmaktaydı.

700.000'i çocuk olmak üzere 1,5 milyondan fazla yerinden edilmiş insan şu anda temiz suya erişim mücadelesi veriyor ve korkunç sağlık koşullarında yaşıyor. Su kaynaklı ve diğer hastalıkların ortaya çıkma riski gün geçtikçe artıyor ve özellikle de çocukları tehdit ediyor.

Khodr açıklamasında ayrıca, "Gazze'deki çocukların hayatı özellikle kuzeyde pamuk ipliğine bağlı. Düşmanlıklar giderek yoğunlaşıp derinleşirken binlerce ama binlerce çocuk Gazze'nin kuzeyinde kalmaya devam ediyor. Bu çocukların gidecek hiçbir yeri yok ve büyük risk altındalar. Sağlık tesislerine yönelik saldırıların derhal durdurulması ve kuzey kesimlerdekiler de dahil olmak üzere tüm Gazze'deki hastanelere acilen yakıt ve tıbbi malzeme ulaştırılması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.