Fırtınaların Bengal Körfezini vurmasının ardından 1,3 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var

UNICEF Sri Lanka, Bangladeş ve Myanmar’da aşırı hava koşullarından etkilenen çocuklara ve ailelere yardımlarını artırıyor

01 Haziran 2017
UNICEF
UNICEF/UNI48590/Nooran

 

NEW YORK/BANGKOK/KATMANDU, 1 Haziran 2017– UNICEF geçtiğimiz altı gün boyunca süren aşırı hava koşulları nedeniyle Bengal Körfezi bölgesinde en az 1,3 milyon çocuğun acil insani yardım ihtiyacı içinde olduğu uyarısında bulundu. Myanmar ve Bangladeş’te Mora Siklonunun, Sri Lanka’da ise muson yağmurlarının getirdiği sellerin yol açtığı tahribat çocukları evsiz bırakmış, korunma, beslenme ve sağlık hizmetlerine muhtaç duruma getirmiştir.

UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Patlak veren ağır fırtınalarla, seller ve toprak kaymalarıyla yaşamları alt üst olan çocuklar şimdi temiz içme suyuna erişim, hijyen hizmetlerinin yetersizliği ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişim gibi sorunlarla karşı karşıya bulunmakta."

Çocukları güvenli ortamlarda tutma, ishal, kolera ya da solunum yolu enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleme açısından gerekli hizmetlerin ve malzemelerin yerine ulaşması için hemen harekete geçmemiz gerekmektedir.”

UNICEF zaten yerinden olmuş, henüz kötü hava koşulları ortaya çıkmadan önce bile güç koşullarda yaşayan çocuklar ve aileleri konusunda özellikle duyarlıdır. Bunların arasında, son dönemde sınırı geçerek Bangladeş’e gelen ve Mora Siklonundan olumsuz etkilenen yaklaşık 74 bin Rohingya mültecisi ile Myanmar’ın Rakhine Eyaleti’nde yerinden olmuş 120 bin kişi de yer almaktadır.

Fontaine açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Üzücü gerçek, bu çocukların şimdi çifte insani krizin darbesine maruz kalmış olmalarıdır. Örneğin Myanmar ve Bangladeş’te yerlerinden olan Rohingya çocukları daha fırtına patlamadan önce de temel hizmetlere erişimde güçlük çekmekteydi. Bu güç durumdaki ve marjinalleşmiş gruplara ulaşmak zorundayız. Onların yanı sıra hava koşullarından olumsuz etkilenmeye çok daha açık yoksul topluluklarda yaşayanlara da ihtiyaç duydukları desteği vermemiz gerekiyor.”

Bu üç ülkenin her birinde fırtınalar nedeniyle oldukça şiddetli yıkımlar yaşanmaktadır. Myanmar’dan gelen ilk raporlara göre Mora Siklonu köylerde, okullarda, Rakhine ve Chin eyaletlerinde yerlerinden olan insanların barındığı yerlerde ağır hasarlara yol açmıştır. Bangladeş’te Mora Siklonu kıyılarda yerleşik yaklaşık 2,8 milyon insanı etkilemiştir. Sri Lanka’da muson yağmurlarının yol açtığı ani seller ve toprak kaymaları bugüne kadar 631 binden fazla insanı etkilemiş, en az 77 bin kişinin yaşadıkları yerleri terk etmelerine yol açmıştır.

UNICEF ve ortakları Sri Lanka, Bangladeş ve Myanmar’daki fırtınalardan zarar gören tüm topluluklardan çocuklara ve ailelere, etnik köken, din ve yurttaşlık statüsü gibi alanlarda hiçbir fark gözetmeden yaşam kurtarıcı hizmetler ve destek sağlama çabalarını yoğunlaştırmaktadır:

  • Bangladeş: Ağır zarar gören Cox’s Bazar ve Chittagong gibi yörelerde yaklaşık 11 bin kişiye yönelik hijyen malzemeleri, su arıtma tabletleri, plastik kova, alaturka tuvalet ve muşamba dâhil yardım malzemeleri hazır durumdadır.
  • Myanmar: Yer kaymalarının belli başlı sevk hatlarında hasara yol açtığı kuzey Rakhine ve Chin eyaletlerinde hasar ve ihtiyaçlarla ilgili bilgi toplanmasına yönelik çalışmalar sürmektedir. UNICEF plastik kova, su arıtma tabletleri ve muşamba gibi yardım malzemelerini hazırlayarak ve henüz başlamakta olan ders yılında kullanılacak geçici derslikler için malzeme temin etmektedir.
  • Sri Lanka: Kötü hava koşullarından etkilenen topluluklara 10 litrelik 1.260 bidon, 1.000 muşamba tente ve 100 bin su arıtma tableti dağıtılmıştır. Ayrıca hükümetin çocuk koruma çabalarına da destek verilmektedir.

İrtibat Kişileri

Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.