DSÖ ve UNICEF her yaşta sağlıklı ve iyi olma halinin sürdürülebilmesi konusunda çalışma kararlılığını vurguluyor

Yeni ortaklık; kapsayıcı sağlık sigortası, ruh sağlığı, acil durumlar ve beslenme konusunda önemli adımlar atılması için çağrıda bulunuyor

18 Eylül 2020

18 Eylül 2020 | Cenevre  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF bugün, en dışlanmış ve savunmasız durumdaki topluluklara öncelik verecek ortak halk sağlığı çalışmalarını hızlandırmak üzere yeni bir işbirliği çerçevesine imza attı.

Yeni Stratejik İşbirliği Çerçevesi, iki kuruluş arasındaki 70 yıllık güçlü işbirliğini temel alıyor ve kuruluşların her seviyesinde derhal harekete geçilmesi gereken dört stratejik alana öncelik veriyor. Bu alanlar; birinci derece sağlık hizmetlerini ve sağlık sistemlerini de içeren kapsayıcı sağlık sigortası, ruh sağlığı ile psikososyal iyi olma hali ve gelişim, halk sağlığına yönelik acil durumlar ile anne ve çocuk beslenmesinden oluşuyor.

Buna ek olarak, iki kuruluş Çocukların ve Ergenlerin Ruh Sağlığı ve Psikososyal İyi Olma Hali ve Gelişimine İlişkin Ortak Programı’nı da imzaladı. Bu 10 yıllık işbirliği çalışması ruh sağlığı ve psikososyal iyi olma halini ve gelişimi destekleyecek, ruh sağlığı sorunları için hizmetlere erişimi arttıracak, çocuklar ile ergenlerin ve ayrıca onlara bakım sağlayanların yaşam kalitesini yükselterek sorunlarını hafifletecek.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore konu ile ilgili: “Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklar ve savunmasız topluluklar sağlık, iyi olma hali ve beslenme hizmetlerine erişim konusunda ciddi eksikliklerle karşı karşıya. Daha önce bu derece acil eylem gerektiren bir kriz hiç yaşanmamıştı. Bu yeni çerçeve dünyadaki her ülkede sağlık ve gıda sistemlerimizi güçlendirmemizi, ruh sağlığı ve psikososyal destek hizmetlerine yatırım yapmamızı sağlayacak” dedi.

70 yılı aşkın bir süredir DSÖ ve UNICEF, çocukların yaşamaları ve gelişimleri, hayatlarını güvenli ve temiz bir ortamda sürdürmeleri için çalışıyor. İki kuruluş, dezavantajlı yerleşim yerleri ve çatışma ortamları da dahil, dünyanın her yerinde yüksek etkiye sahip sağlık, bağışıklık, beslenme, HIV ve erken çocukluk gelişimi müdahalelerinde bulunmak, güvenli su ve sanitasyon hizmetleri sağlamak için işbirliği yapıyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: “UNICEF ile çalışmalarımızın merkezinde, her çocuğun yalnızca hayatta kaldığı değil, kendi topluluklarını ve gelecek nesilleri geliştirdiği ve dönüştürdüğü bir dünya hedefi yer alıyor. UNICEF ve DSÖ olarak üstlendiğimiz eşsiz ve tamamlayıcı görevlerimizi bağlılık ve saygıyla yerine getirerek, herkes için sağlık hizmetleri temin etmeye yönelik kararlılığımızı birlikte sürdürüyoruz. Bu salgın, hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olmadığını gösterdi” dedi.

Bugün DSÖ ve UNICEF, Koronavirüs salgınını durdurmak, her kadının ve her çocuğun, aşılama ve sağlık kontrolleri de dahil ihtiyaç duydukları tüm temel sağlık hizmetlerine erişimini sağlamak için birlikte çalışmaya devam ediyor. İki kuruluş; Gavi, CEPI ve küresel bağışıklama ortaklarının yanı sıra, “Koronavirüs Araçlarına Erişimi Hızlandırma” (ACT-A) inisiyatifinin aşılama ayağı kapsamında Koronavirüs aşılarının tanıtılması ve tedarik edilmesi konusunda ülkeleri desteklemek için de birlikte hareket ediyor. Ayrıca kuruluşlar, birini derece sağlık hizmetlerini de içine alan sağlık sistemlerini güçlendiriyor. Böylece, Astana Deklarasyonu’nda ve BM’nin Kapsayıcı Sağlık Sigortasına İlişkin Üst Düzey Deklarasyonu’nda da kararlaştırıldığı üzere, 2030 yılına kadar kapsayıcı sağlık sigortasına erişimin sağlanması ve 3 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Amacına ulaşılması hedefleniyor.

***

DSÖ Hakkında

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler sistemi içinde halk sağlığı alanına küresel liderlik ediyor. 1948 yılında kurulan DSÖ; sağlıklı yaşamı teşvik etmek, dünyayı güvende tutmak ve savunmasız gruplara hizmet etmek için 150’yi aşkın ofisle, altı bölgede, 194 üye ülkeyle birlikte çalışıyor. Kuruluş; 2019-2023 dönemi için bir milyarı aşkın insanın kapsamlı sağlık güvencesine sahip olmasını sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra, bir milyar daha insanı sağlıkla ilgili acil durumlardan korumayı ve ilave bir milyar insanın da sağlık ve esenliklerini arttırmayı hedefliyor.

Kendinizi Koronavirüsten korumak için başvurabileceğiniz Koronavirüs ve halk sağlığı ile ilgili güncel bilgiler için www.who.int sitesini ziyaret edebilir veya DSÖ’yü Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, Pinterest, Snapchat ve YouTube üzerinden takip edebilirsiniz.

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.