Dünya Çocuk Felci Günü: Çocuk felci hastalığına yakalanan çocuk sayısı her zamankinden daha az

23 Ekim 2015

NEW YORK/CENEVRE, 23 Ekim 2015– Çocuk felci hastalığının tarihinde, bu kadar az sayıda ülkede bu kadar az sayıda çocuğun felce yol açan bu virüse yakalandığı başka hiçbir dönem olmamıştı. Dünya Çocuk Felci günü öncesinde UNICEF tarafından yapılan açklamada, bu olumlu gelişmeye karşın vaka sayısı sıfıra ininceye kadar mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiği vurgulandı.  

UNICEF Çocuk Felci Biriminin başındaki Peter Crowley konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Çocuk felcine son verilmesinde sağlanan ilerleme gerçek ve çarpıcıdır. Bugün dünyada çocuk felci virüsünün önünün alınamadığı sadece iki ülke var: Afganistan ve Pakistan. Ancak – ki bu önemli bir ancaktır- dünyadaki tüm çocuklar bu hastalığa karşı gerektiği gibi ve düzenli aşılanmadıkça tehdit devam edecektir. Tedbirlerimizi elden bırakamayız; dünyada aşılanmamış  hiçbir çocuk kalmayıncaya kadar devam etmek zorundayız.”
 
Sadece üç yıl öncesine kadar dünyadaki tüm çocuk felci vakalarının neredeyse yarısı Nijerya’da görülüyordu. İlk kez bu yıl, Nijerya çocuk felci virüsün bulaşmasını engellemiş ve bu gelişme sonucunda geçtiğimiz ay çocuk felcinde endemik ülkeler listesinden çıkarılmıştır. Nijerya’nın bu kayda değer başarısı ülkeyi ve Afrika kıtasını “çocuk felcinden arındırılmış” bölge olma konumuna her zamankinden fazla yaklaştırmıştır. Bir zamanlar her yıl binlerce çocuğun bu hastalıktan kaynaklanan felç durumuna maruz kaldığı Hindistan’da dört yıldır herhangi bir vakaya rastlanmamıştır. 2015 yılının başından bu yana tüm dünyada görülen vaka sayısı 51 iken bu rakam 2014 yılında 242 olarak kaydedilmiştir.

Bu başarılar, çocuk felci hastalığından etkilenen ülkelerdeki siyasal kararlılığın ve liderliğin, toplumların güçlü bir seferberlik içinde konuya sahip çıkmalarının, ön saflarda görev yapanların cesaret ve adanmışlıklarının ve Küresel Çocuk Felci Eradikasyon Girişimi ortaklarının eşgüdümlü çabalarının sonucudur. Girişimin ortakları, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü,  Uluslararası Rotary Dernekleri, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve UNICEF’tir.

Bu girişime yaptığı katkılar kapsamında UNICEF, 2014 yılında 1,7 milyon doz aşı temin etmiş, bunun yanı sıra ebeveynlerde ve toplumlarda aşıya güven duyulmasını sağlamak üzere Karaçi-Pakistan’dan Nijerya’daki Kano eyaletine kadar uzanan bölgede ön saflarda görev yapan on binlerce kişiye eğitim vermiştir. Başarıyı getiren faktörlerden biri de, özellikle en az hizmet alabilen ve riskin en yüksek olduğu bölgelerde yürütülen çocuk felciyle mücadele kampanyalarında rutin bağışıklama, beslenme, ellerin sabunla yıkanması ve anne sütüyle besleme gibi yaşam kurtarıcı ek müdahalelere de yer verilmiş olmasıdır.  
 
Kaydedilen tüm bu ilerlemeye karşın, son zamanlarda Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Ukrayna, Gine ve Madagaskar gibi ülkelerde görülen salgınlar, rutin bağışıklama kapsamının yetersiz kalması nedeniyle riskin pek çok ülke için sürdüğünü göstermektedir. Bu salgınlar, rutin bağışıklama sistemlerini güçlendirmeye ve temel sağlık hizmetlerine erişimde çocuklar arasındaki eşitsizlikleri gidermeye yönelik yoğun çabaların ne kadar gerekli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır. Örneğin, bugün Ukrayna’da çocuk felci aşısı olan çocukların oranı yüzde 14’ün altındadır.
 
Peter Crowley, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gelecek yıl bu zamanlar çocuk felcinin yayılmasını küresel ölçekte durdurmayı hedefliyoruz. Bunun gerçekleşmesinin tek yolu da aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerin çabalarını iki katına çıkararak nerede olursa olsunlar ve ne kadar güç olursa olsun tek bir çocuğu bile dışarda bırakmadan tüm çocuklara ulaşmalarıdır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.