COVID-19 savaşını ya birlikte kazanacağız ya da birlikte kaybedeceğiz

UNICEF Genel Direktörü Henriette Fore ve DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan ortak açıklama

10 Şubat 2021

NEW YORK/CENEVRE, 10 Şubat 2021 – “Şimdiye kadar 128 milyon doz aşı yapıldı. Fakat bu aşıların dörtte üçünden fazlası, küresel düzeyde gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 60’ını elinde bulunduran 10 ülkede yapıldı.

“Bugün itibariyle yaklaşık 130 ülkede 2,5 milyar insan henüz tek bir doz aşı bile olamadı.

“Başarısızlığa mahkûm bu strateji birçok hayata mâl olabilir, geçim kaynaklarının kaybına yol açabilir. Hatta virüsün mutasyona uğramasına neden olarak aşının etkililiğini ortadan kaldırabilir, küresel düzeyde bir ekonomik toparlanmayı engelleyebilir.

“70 yılı aşkın bir süredir paydaş olan UNICEF ve DSÖ, liderlere, yalnızca kendi ülkeleri için değil, diğer ülkeler için de harekete geçmeleri yönünde çağrıda bulunuyor. Aynı zamanda salgına son verebilecek ve virüs mutasyonunun önüne geçebilecek bir aşı stratejisi uygulamaları gerektiği konusunda da liderlere uyarıda bulunuyor.

“Sağlık çalışanları salgına müdahalede ön sıralarda yer alıyor, düşük ve orta gelirli kesimler de dahil tüm gruplara hizmet veriyor. Dolayısıyla bizi korumaları için ilk önce onların virüsten korunması şart.

“COVAX’e katılan ülkeler aşıları temin edip kullanmaya hazırlanıyor. Sağlık çalışanları bu doğrultuda eğitim aldı, soğuk zincir sistemleri hazırlandı. Fakat bu noktada eksik olan bir şey var: aşıların adilane bir şekilde tedarik edilmesi.  

“Aşıların 2021 yılının ilk 100 gününde tüm ülkelere tedarik edilmesini sağlamak için aşağıdaki hususların yerine getirilmesi şart:

  • Sağlık çalışanlarını ve ciddi rahatsızlığı olan risk gruplarını aşılayan hükümetler, COVAX girişimi aracılığıyla aşıları paylaşmalı, böylece diğer ülkelerin de kendi vatandaşlarını aşılamaya başlamaları sağlanmalıdır.

 

  • COVID-19 Aşılarına Erişimi Hızlandırma (ACT) Araçlarına ve bunun COVAX tarafından yönetilen aşı ayağına gerekli tüm yatırımın yapılması önem teşkil ediyor. Bu sayede düşük ve orta gelirli ülkeler de aşıların dağıtımı ve uygulanması için gereken mali ve teknik desteğe erişebilir. Gerekli finansman sağlandığı takdirde, ACT Araçları, yatırılan her bir ABD doları için 166 dolara kadar kazanç sağlayabilir.

 

  • Aşı üreticileri halihazırda sınırlı olan aşıları adilane şekilde dağıtmalı; güvenlik, etkililik ve üretim ile ilgili verileri başta DSÖ olmak üzere düzenleyici ve politika yapıcı kurumların görüşüne sunmalı; üretimi hızlandırarak en üst seviyeye çıkarmalı; küresel düzeyde tedariki yaygınlaştırmaya yardımcı olabilecek diğer üreticilere teknoloji transferi yapmalıdır.

“Aşı üretimini dünya genelinde yaygınlaştırmak ve herkesin aşılara eşit erişimini sağlamak için küresel bir liderliğe ihtiyacımız var.

“COVID-19, hepimizin birbirine ayrılmaz biçimde bağlı olduğunu gösterdi. Bu savaşı ya birlikte kazanırız ya da birlikte kaybederiz”.

#####

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.