Catherine Russell, yeni UNICEF Genel Direktörü olarak göreve başladı

01 Şubat 2022
UN0584692
UNICEF/UN0584692/McIlwaine

Fotoğraflar için tıklayın

NEW YORK, 1 Şubat 2022 – Catherine Russel, UNICEF’in 75 yıllık tarihindeki 4. kadın Genel Direktörü olarak bugün görevine başladı.
 
Catherine Russel: “UNICEF'e katılmak ve böylesine hayati bir dönemde çocuklar için yaptığı olağanüstü çalışmalarla öncülük yapmasını desteklemek bir onur ve ayrıcalıktır. Dünya çapında milyonlarca çocuğun hala COVID-19 pandemisi ve diğer krizlerin ağır etkisi altında olduğu bu dönemde, UNICEF onların haklarını ve geleceklerini koruma çağrısına öncülük ediyor. Önümüzdeki görevleri sabırsızlıkla bekliyorum.”

Sayın Russell, 2020 – 2022 yılları arasında ABD hükümetinde Başkan Yardımcılığı ve Beyaz Saray Başkanlık Personeli Ofisi Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Daha öncesinde ise 2013'ten 2017'ye kadar ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Küresel Kadın Sorunlarından sorumlu Büyük Elçi olarak görev yaptı. Bu görevde, kadın meselelerini ABD dış politikasının tüm unsurlarına entegre ederek Amerika Birleşik Devletleri'ni 45'ten fazla ülkede temsil etti ve yabancı hükümetler, çok taraflı kuruluşlar ve sivil toplum ile çalıştı. Russel, çığır açan "Ergen Kızları Güçlendirmek için ABD Küresel Stratejisi"nin baş mimarıydı.

UNICEF’in yeni İcra Direktörü, kariyeri süresince; Barack Obama döneminde Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde Uluslararası Kadın Sorunları Kıdemli Danışmanı, Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı ve Yargı Komitesi Senatosunda Personel Direktörü olarak görev yaptı. 2020 yılında devlet hizmetine geri dönmeden önce ise Harvard Kennedy Okulu'nda Politika Enstitüsü Üyesi olarak ders verdi. Ayrıca Kadın Dış Politika Grubu yönetim kurulu eş başkanlığı, Uluslararası Kadınlar için Kadınlar Kuruluşu yönetim kurulu üyeliği, Susam Sokağı Danışma Kurulu üyeliği, kar amacı gütmeyen kuruluş KIVA Danışma Konseyi üyeliği, ve Thomson Reuters Vakfı'nın Trust Women girişimi üyeliği pozisyonlarında bulundu.

Sayın Russell, Boston Üniversitesinden felsefe alanında yüksek lisans ve George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Hukuk Doktoru derecelerine sahiptir.

Catherine Russel, 20.000 kişinin görev yaptığı bu güçlü kurumu yöneten sekizinci Genel Direktörü olacaktır.
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.