Cartoon Network ve UNICEF Türkiye akran zorbalığı konusunda farkındalığı arttırmak için iş birliği yaptı: Cedi Osman çocuklara ‘Zorba Olma Kanka Ol’ dedi

‘Zorba Olma Kanka Ol’ projesiyle akran zorbalığına dikkat çekmeye ve “kankalık” mesajlarını çocuklara ulaştırmaya odaklanan Cartoon Network, UNICEF Türkiye ile iş birliği yaparak etki alanını genişletti

23 Kasım 2022
UNICEF
UNICEF

‘Zorba Olma Kanka Ol’ projesiyle akran zorbalığına dikkat çekmeye ve “kankalık” mesajlarını çocuklara ulaştırmaya odaklanan Cartoon Network, UNICEF Türkiye ile iş birliği yaparak etki alanını genişletti. İş birliği kapsamında çocuklara seslenen UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi, milli basketbolcu Cedi Osman, takım ruhu üstünden arkadaşlığın önemine vurgu yaptı.

Akran zorbalığı konusunda farkındalık yaratmak için 2016 yılında başlattığı Zorba Olma Kanka Ol projesinin kapsamını her yıl genişleten Cartoon Network, UNICEF Türkiye ile iş birliği yaptı.

Çocuklara onların dilinden, sevdikleri karakterler ve örnek aldıkları başarılı isimler aracılığıyla farkındalık mesajlarını ulaştırmaya odaklanan Cartoon Network’ün son destekçisi UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi, milli basketbolcu Cedi Osman oldu. Zorba Olma Kanka Ol projesi için basketbol sahasında çocuklar ile birlikte kamera karşısına geçen Cedi Osman, takım ruhunun gücünü ve arkadaşlığın önemini anlattı.

Akran zorbalığının sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çocuklar arasında ciddi bir sorun olduğunu bildiğini söyleyen UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi ve Milli Basketbolcu Cedi Osman; “Bir sporcu olarak arkadaşlığın, dostluğun ve her koşulda birbirini desteklemenin önemini çok iyi biliyorum. İşte tam da bu yüzden çocuklara beni görmeye alıştıkları bir yerden, sahadan seslenmek ve takım ruhu üstünden arkadaşlığın önemini anlatabilmek benim için çok değerli” dedi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis ekledi: “En dezavantajlı çocuklar zorbalığa uğrama riskiyle daha fazla karşı karşıyalar. Bu çocuklar genelde daha kırılgan topluluklarda yaşayan , gelir seviyesi düşük ailelerde büyüyen, engeli olan, mülteci ve göçmen çocuklar. Zorbalık fiziksel veya sanal ortamda gerçekleşebilir. Siber zorbalık çoğunlukla sosyal medya üzerinde, kısa mesaj veya e-posta aracılığıyla veya herhangi bir çevrimiçi platform üzerinde gerçekleşebilir.  Bu konuda farkındalığı arttırmak ve zorbalığı önlemek için hepimize düşen bir görev var. Ortaklarımızla, ailelerle, öğretmenlerle, özel sektörle, çocukların ve gençlerin kendileriyle bu konuda  beraber çalışmamız çok önemli.”

WarnerMedia Türkiye, Orta Doğu, Yunanistan ve Kıbrıs Çocuk Programları ve Yayın Direktörü Zümrüt Pakoy; ‘Cartoon Network olarak Akran Zorbalığı ile ilgili önlem almazsak bu durumun gelecek nesiller için önüne geçilemez davranış bozukluklarına yol açacağı bilinciyle hareket ediyoruz. Bu yüzden de yıllardır dünyanın her yerinde farkındalık mesajlarımızla çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar projemiz için birçok farklı çalışma yaptık. Bu yıl da değerli iş birliğimiz kapsamında Unicef iyi niyet elçisi, milli sporcumuz Cedi Osman’la çocukların dikkatini çekmek ve farkındalık aşılamak için kolları sıvadık. Hep birlikte ‘Zorba Olma Kanka Ol’ demeye devam edeceğiz” dedi  

Cartoon Network Zorba Olma Kanka kapsamında hazırlanan tüm içeriklere cartoonnetwork.com.tr üzerinden ve  UNICEF Türkiye sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

Cartoon Network hakkında

Warner Bros. Discovery kanalı olan Cartoon Network; Kral Şakir, Elma ve Soğan, Ben 10, Craig’in Krallığı, DC Super Hero Girls, Gumball, Teen Titans Go!, gibi ilham verici, yaratıcı ve ilgi çekici içerikleri aileler ve çocuklara sunuyor. 185’ten fazla ülkede 33 dilde ve 450 milyondan fazla hanede çocuklarla buluşan Cartoon Network yaratıcı ve teknolojiyle kesişen içerikleriyle izleyicilerine ilham veriyor. Cartoon Network’ün, çocukların ‘akran zorbalığı’ sorununa dikkat çeken ödüllü sosyal sorumluluk projesi ‘Zorba Olma Kanka Ol’ zorbalık sorunuyla başa çıkmak adına araçlar arayan yetişkinler ve çocuklar için önemli bir kaynak olarak görülüyor.

Warner Bros. Discovery (NASDAQ: WBD) hakkında

Warner Bros. Discovery (NASDAQ: WBD) televizyon, film ve dijital yayıncılık alanlarında dünyanın en özgün içeriklerinin ve markalarının yaratıcısı, aynı zamanda dağıtıcısı olan küresel bir medya ve eğlence şirketidir. 220'den fazla ülkede ve bölgede, 50 farklı dilde faaliyet gösteren Warner Bros. Discovery; Discovery Channel, discovery+, CNN, CNN+, DC, Eurosport, HBO, HBO Max, HGTV, Food Network, Investigation Discovery, TLC, TNT, TBS, truTV, Travel Channel, MotorTrend, Animal Planet, Science Channel, Warner Bros. Pictures, New Line Sinema, Cartoon Network, Adult Swim, Turner Klasik Filmler de dahil olmak üzere ikonik markaları ve içerikleri aracılığıyla dünya çapında geniş kitlelere ilham verir, bilgilendirir ve eğlendirir.  Daha fazla bilgi için www.wbd.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.