Buket Uzuner'den çocuklar için 'Minik Hikâye'

18 Kasım 2016
Dünya Çocuk Günü
UNICEF Turkey 2016
Chimamanda Adichie, Paulo Coelho, Christina Lamb ve Nuruddin Farah gibi dünyanın dört bir yanından çok sayıda yazar çocuklar için arzu ettikleri dünyayı anlattıkları ‘Minik Hikâyeler’ kaleme alıyor.

"Çocuksu davranma!" diyor büyükler birbirlerine sık sık; kötü bir şeymiş gibi...

Ben bir çocuğum ve çocuklar çocuksu davranırlar.

Ama dünyada hiçbir savaşı çocuklar çıkartmadı.

Tek bir ağaç bile çocuklar tarafından kesilmedi.

Havaya, suya ve toprağa yapılan saygısızlıklar çocuk işi değil.

Çocukların hiçbir etkinliği tek bir hayvan türünün tükenmesine neden olmadı.

Şimdi büyüklerden #HerÇocukİçin bir dileğim var: Yetişkin gibi davranmayı bırakın ve çocukların geleceğini yok etmeyin!

Romancı, hikayeci ve gezi yazarı Buket Uzuner’in Balık İzlerinin Sesi romanı 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü' ne, Kumral Ada Mavi Tuna romanı 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülüne değer görüldü. 1996 yılında Iowa Üniversitesi tarafından onur üyeliğine kabul edildi. Kitapları 1992'den bu yana Türkiye'de ulusal en iyi satış listelerinde yer aldı ve sekiz ayrı dilde yayımlandı. 

Aralarında romancıların, oyun yazarlarının ve şairlerin de bulunduğu dünyanın önde gelen 200’den fazla yazarı bu hafta küresel bir hikâye kampanyasına katıldı. Kampanyaya destek veren yazarlar Dünya Çocuk Günü’ne ve dünyanın en yoksul ve en dezavantajlı çocuklarının halen karşılaştıkları haksızlıklara dikkat etmek üzere her biri yaklaşık yedi satırlık küçük öyküler kaleme aldı. Bu kısa öyküler dizisi, UNICEF’in her çocuğa yardım etmek ve umut aşılamak için sürdürdüğü çalışmaların 70. yılının kutlandığı etkinliklerin başlangıcını oluşturacak.
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.