BM kuruluşları İsrail'de alıkonulan ve ağır hasta olan Filistinli çocuğun derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu

UNICEF, UNRWA ve OHCHR’ın ortak açıklaması

21 Ocak 2022
UNICEF
UNICEF

AMMAN/KUDÜS/RAMALLAH, 20 Ocak 2022-: “İsrail Hükümeti, Amal Nakhleh'in alıkonma süresini herhangi bir suç isnat edilmeksizin veya yargılama süreci olmaksızın 18 Mayıs 2022'ye kadar uzattı. Alıkonulduğunda 17 yaşında olan Amal, bir yıldan uzun bir süredir idari gözetim altında tutuluyor.

“Ne Amal ne avukatları ne de ailesi, alıkonmasının ve idari gözetim altına alınmasının nedenleri hakkında bilgilendirildi. Amal, sürekli tıbbi tedavi ve izleme gerektiren ciddi bir otoimmün hastalıktan mustarip.

“Uluslararası insan hakları hukuku uyarınca Amal'ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.

“İsrail'in de imzacısı olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye göre: "Bir çocuğun … alıkonulması … ancak en son başvurulacak bir önlem olarak düşünülüp... Özgürlüğünden yoksun bırakılan her çocuk, kısa zamanda yasal ve uygun olan diğer yardımlardan yararlanma hakkına sahip olacağı gibi özgürlüğünden yoksun bırakılmasının yasaya aykırılığını bir mahkeme veya diğer yetkili, bağımsız ve tarafsız makam önünde iddia etme ve böylesi bir işlemle ilgili olarak ivedi karar verilmesini isteme hakkına da sahip olacaktır.”

"Amal'ın davası, Filistinli bir çocuğun suçlama veya yargılama olmaksızın alıkonduğu uzun süreli davalardan biri. Ancak bu durum Amal’a özel değil. Şu anda, ilk kez alıkonulduğunda 18 yaşın altında olan en az üç Filistinli daha idari gözetim altında bulunuyor.

“2015'ten bu yana her yıl yayımlanan Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Raporu'nda İsrail'e, çocukların idari gözetimine son vermesi çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri'nin bu çağrılarını yineliyoruz. Bu uygulama çocukları özgürlüklerinden mahrum ediyor ve derhal sona erdirilmelidir.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.