Bölgede eğitim de ateş hattına girerken Batı ve Orta Afrika’da okul kapanma olayları 2017’den bu yana üç kat arttı

UNICEF’in Çocuk Alarm Raporu, okulları, öğrencileri ve öğretmenleri hedef alan saldırılar ve şiddet tehditlerindeki artışın 1,9 milyondan fazla çocuğu okuldan uzaklaştırdığı uyarısında bulundu

23 Ağustos 2019
Bölgede eğitim de ateş hattına girerken Batı ve Orta Afrika’da okul kapanma olayları 2017’den bu yana üç kat arttı
UNICEF/UN0313369/Dicko

DAKAR/CENEVRE/NEW YORK, 23 Ağustos 2019 – UNICEF bugün açıklanan yeni raporunda, bölgede eğitime yönelik saldırılar ve şiddet tehditlerindeki artış sonucunda Batı ve Orta Afrika’da 1,9 milyondan fazla çocuğun okulu bırakmak zorunda kaldığını belirtti. Haziran 2019 itibarıyla güvensizlik nedeniyle Burkina Faso, Kamerun, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti,  Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mali, Nijer ve Nijerya’da 9.272 okul kapanmak zorunda kaldı ve bu sayı 2017 yılı sonunda rapor edilen sayının üç katıdır.

Batı ve Orta Afrika’da Eğitim Tehdit Altında  başlığını taşıyan raporda, okulları, öğrencileri ve öğretmenleri bilinçli olarak hedef alan saldırıların bölgede yaygınlaştığı, bu saldırıların çocukların öğrenme hakkını gasp ettiği, çocukları ve toplumları yaşamları ve gelecekleriyle ilgili korku içinde bıraktığı belirtilmektedir.

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Charlotte Petri Gornitzka ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan bu hafta başlarında Mali’ye giderek artan güvensizliğin ve şiddetin çocukların eğitimi ve güvenliği üzerindeki etkilerine tanıklık etmiştir.

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Charlotte Petri Gornitzka: “Barışın ve refahın temelinde yer alan eğitime yönelik bitmek bilmeyen saldırılar bölgedeki çocukların, ailelerin ve toplumların üzerine karanlık bir gölge gibi çökmüştür. Mali’nin orta kesimlerinde Mopti’de yerlerinden olan kişilerin barındıkları bir kampı ziyaret ettim ve burada UNICEF destekli bir güvenli öğrenim mekânında bulunan küçük çocukları gördüm. Eğitimin bu çocuklar ve aileleri için ne kadar önemli olduğu benim için çok açıktı.”

Kamerun’un kuzeybatı ve güneybatı bölgelerinde yaygınlaşan güvensizlik ortamı sonucunda ülkenin bu bölgelerinde 4.400 kadar okul kapanmak zorunda kalmıştır. Her iki ülkede de artan şiddet olayları sonucunda kapanan okul sayısı Burkina Faso’da 2.000, Mali’de ise 900’ün üzerindedir.

Merkezi Sahil, Burkina Faso, Mali ve Nijer’de saldırılar ve şiddet tehditleri sonucunda kapanan okul sayısı son iki yıl içinde altı kat artmıştır. Nisan 2017’de 512 olan kapanan okul sayısı Haziran 2019’da 3.005’e yükselmiştir. Çad Gölü Havzasında ise- Kamerun, Çad, Nijer ve Nijerya – bu sayı 2017 sonu ile Haziran 2019 arasında 981 ile 1.054 arasında değişmek üzere aşağı yukarı aynı düzeyde seyretmiştir.

UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan: “Mali’de çocuklar ve gençlerle yaptığım görüşmelerde yaşamın onlar açısından ne kadar zor olduğunu gördüm; ancak bu çocukların ve gençlerin dayanıklılığı, kararlılığı ve geleceğe dönük umutları beni çok etkiledi. Eğitimin bu çocukların yaşamında yaratabileceği gerçek farka da tanık oldum. Mali’deki ve bölgedeki çocuklar gerçek kahramanlardır, öğrenip gelişmek için güvenli ortamları fazlasıyla hak etmektedir.”

UNICEF alternatif öğrenim olanaklarını desteklemek üzere eğitim alanındaki yetkililer ve çeşitli topluluklarla birlikte çalışmaktadır. Alternatif öğrenim olanakları arasında toplum eğitim merkezleri, radyo okulu programları, öğretim ve öğrenim teknolojileri ve inanç temelli öğrenme girişimleri yer almaktadır. UNICEF ayrıca tehlikeli yerlerde görev yapan öğretmenlere gerekli gereçler ve şiddetin duygusal yaralarını taşıyan öğrencilere psikososyal destek sağlamaktadır.

 • Nijerya’da Kuran okullarında temel eğitim başlamıştır.  
 • Burkina Faso ve Kamerun’da dersler ve hayat kurtarıcı mesajlar, çocuklar için başlarında bir eğitmenin yer aldığı gruplarda ya da kendi evlerinde farklı dillerden yayınlanmaktadır.
 • Hiç okula gitmemiş çocuklara yönelik radyo dersleri bugün Burkina Faso ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde pilot ölçekte uygulanmaktadır.
 • UNICEF son dönemde Mali’de 169 halk eğitim merkezi oluşturulmasına destek vermiştir. Bu merkezler çocukların temel matematik ve okumayı öğrenmeleri için ortamlar sağlamaktadır. Eğitmenlere ve öğretmenlere kendilerini sürekli eğitip geliştirmeleri için tabletler dağıtılmıştır. Ayrıca zihinsel stresten kurtulmaları için çocuklara psikososyal destek verilmektedir.
 • Çatışmalardan etkilenen ülkelerin çoğunda öğretmenler ve diğer okul personeli çatışma durumlarında riskleri tespit edip bunları azaltmak üzere eğitilmekte, çocukların ve öğretmenlerin herhangi bir saldırı durumunda hazırlıklı olmaları için okullarda simülasyonlar uygulanmaktadır. Öğretmenler okullarda cinsel ve toplumsal cinsiyet temelli şiddetin önlenmesi eğitimi almaktadır. Öğretmenler ayrıca danışmanlık yoluyla ya da zihin sağlığı merkezlerine sevk yoluyla mağdurların çeşitli hizmetlere yönlendirilmelerine yardımcı olmaktadır.

Batı ve Orta Afrika’da şiddetten etkilenen yörelerde insani destek ihtiyacı içinde olan çocuklar tüm dünyada aynı desteğe ihtiyaç duyan çocukların 4’te 1’ini oluşturmaktadır. Bu destek, eğitimle birlikte öğrenmek için gerekli diğer hizmetleri de kapsamaktadır. Ne var ki 12 Ağustos tarihi itibariyle çocuklara bu programların ulaştırılması için gerekli kaynaklarda yüzde 72 oranında açık bulunmaktadır.

UNICEF ve ortakları hükümetlere, silahlı kuvvetlere, çatışmaların taraflarına ve uluslararası topluluklara Batı ve Orta Afrika’da okullara, öğrencilere, öğretmenlere ve diğer okul personeline yönelik saldırıları ve tehditleri durdurmaları ve bölgedeki her çocuk için kaliteli öğrenimi desteklemeleri çağrısında bulunmaktadır. Raporda buna yönelik maddeler net olarak belirtilmektedir:

 • Devletler eğitimi korumalı, Güvenli Okullar Bildirgesini benimseyip uygulamalıdır.
 • Öğretim ve öğrenim barışı inşa edecek ve kız çocuklarının eğitimini destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır.
 • Yetkililer eğitim personelinin kapasitesini geliştirmelidir.
 • Sığınmacı, göçmen ve yerinden olanlar dâhil tüm çocuklar öğrenimlerine devam edebilmelidir.
 • Başta kızlar olmak üzere çocukların kaliteli eğitime erişimlerini sağlamada ebeveynler ve toplumlar temel ortaklar olarak görülmelidir.  
 • Donör hükümetler olağanüstü durumlarda eğitime destek olmak ve uzun dönemli eğitim planlaması yapılması için eğitime yıllara yayılan, esnek kaynaklar tahsis etmelidir.
   
  UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier: “Batı ve Orta Afrika’da 6 ile 14 yaş arasında olup eğitim hakkından yararlanamayan 40 milyonu aşkın çocuk varken hükümetlerin ve ortaklarının kaliteli eğitim için mevcut seçenekleri çeşitlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Kaliteli öğrenim standartlarını karşılayan yenilikçi, kapsayıcı ve esnek, aynı zamanda kültürlere uygun modeller özellikle çatışmalı dönemlerde çok sayıda çocuğa ulaşılmasına yardımcı olabilir.”
   
  ###
   
  Raporu indirmek için here.
  Yayın kalitesinde fotoğraflar ve b-roll için here.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Georgina Thompson
UNICEF New York
Telefon: + 1 917 238 1559

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.