Aralık ayından bu yana Suriye'de yaşanan şiddet, yerinden edilme ve zorlu koşullar yüzünden 30'dan fazla çocuk yaşamını yitirdi

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un açıklaması

31 Ocak 2019
Aralık ayından bu yana Suriye'de yaşanan şiddet, yerinden edilme ve zorlu koşullar yüzünden 30'dan fazla çocuk yaşamını yitirdi
UNICEF/UN0264247/Sanadiki

NEW YORK, 31 Ocak 2019 – “Aralık 2018’den bu yanaSuriye’nin kuzeyinde ve doğusunda şiddet, yerinden edilme ve zorlu koşullar yüzünden en az 32 çocuk yaşamını yitirdi.” 

“Suriye’nin doğusunda Hajin’i çevreleyen bölgede sürüp giden çatışmalar yüzünden binlerce insan güvende olmak için hemen hemen 300 kilometre kuzeyde bulunan yerinden olmuş kişilerin barındığı Al-Hol kampına uzun ve zahmetli bir yolculuk yapmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz yıl Aralık ayından bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere tahminen 23 bin kişi üç günlük bir yolculuktan sonra bitkin halde kampa ulaşmıştır. Bu çöldeki kış koşullarında, yolda yiyecek ve sığınacak yer bulamadan yapılan bir yolculuktur.

“Güvenliğin sağlanamaması yüzünden kamp yolundaki çocuklara insani yardımların ulaştırılması imkânsız hale gelmiştir. Zorlu yolculuk, soğuk hava ve bazı aileler için günler süren kontrol merkezlerindeki bekleme gibi nedenlerin yalnızca son iki gün içinde 11’i bebek olmak üzere en az 29 çocuğun ölümünde payı olduğu bildirilmektedir.

“UNICEF Hajin’deki çatışmalardan kaçan çocuklara ve annelere battaniye, kışlık giysi, yiyecek, su, sağlık ve beslenme, çocuk dostu mekânlar, çocuk koruma ve aile birleştirme gibi yardım ve hizmetler vermektedir.

“Geçtiğimiz haftadan bu yana Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’deki Ma'arat al-Nu'man’daki çatışmalarda bildirildiğine göre üç çocuk ölmüş ve çok sayıda çocuk da yaralanmıştır. Şiddet olaylarında UNICEF destekli bir ortak için çalışan bir öğretmenle oğlu da öldürülmüştür. Çatışmalar ayrıca bir okulun ve çocuk merkezinin ağır hasara uğramasına yol açmıştır.

“İdlib’de UNICEF ve ortakları çocuklara ve ailelerine yaşam kurtarıcı yardım malzemeleri ulaştırmaya devam etmektedir.

“UNICEF insani yardımların muhtaç durumdaki tüm çocuklara engelsiz ve güvenli biçimde ulaşmasını kolaylaştırmaları için tüm taraflara çağrıda bulunmaktadır.

“Çatışmanın tarafları savaşın yasalarına büsbütün duyarsız kalmışlardır. UNICEF savaşan taraflara bir kez daha fiili çatışmaların cereyan ettiği yörelerde bile çocuklara zarar vermemeleri çağrısında bulunmaktadır. Bu işin mazereti yoktur: Çocuklar şiddetin hedefi değildir ve hiçbir zaman da olamaz.” 

### 

Son fotoğraflar için: here

UNICEF’in Suriye’deki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: here
 

İrtibat Kişileri

Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017
Joe English
UNICEF New York
Telefon: +1 917 893 0692

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.