Allianz Grubu CEO’su Oliver Baete ve Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan UNICEF ile birlikte deprem bölgesini ziyaret etti

Allianz Grubu CEO'su Oliver Baete, Allianz Türkiye CEO'su Tolga Gürkan ve UNICEF Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Georg Graf Waldersee, Kahramanmaraş’ta öğretim yılına UNICEF desteğiyle başlayan okulu ve UNICEF’in aktif olduğu konteyner kenti ziyaret etti

13 Eylül 2023
UNICEF
UNICEF

Cumhuriyet ile birlikte 100’üncü yılını kutlayan Allianz Türkiye’yi ziyaret eden Allianz Grubu CEO'su Oliver Baete, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Kahramanmaraş’a giderek yapılan çalışmaları yerinde gördü. Baete, yeni öğretim yılına UNICEF’in desteğiyle başlayan Şehit Fatih Gök ilkokulunu,  Koç Umut konteyner kentini ve UNICEF’in kentteki “Birlikte” Çocuk, Ergen, ve Aile Destek Merkezini ziyaret etti. Ülkemizi sarsan deprem felaketinin ardından, bölgeye yapılan yardım çalışmalarını desteklemek amacıyla fon oluşturan Allianz Grubu, bu kapsamda depremzede çocukların yaralarının sarılmasına destek olmak için UNICEF’e yaklaşık 1 milyon avro aktarmıştı.

Ziyarette Oliver Baete’ye Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan ve UNICEF Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Georg Graf Waldersee de eşlik etti. Heyet, bölgedeki depremzedelere geçmiş olsun dileklerini ileterek UNICEF’in Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) iş birliğiyle hayata geçirdiği çocuklara psikososyal destek aktivitelerini de gözlemleme imkânı buldu.

UNICEF
UNICEF

Allianz Grubu CEO'su Oliver Baete, ziyarette yaptığı konuşmada dayanışmayı teşvik etme konusundaki kararlılıklarının altını çizerek şunları söyledi: “Bu ziyaret sırasında, depremin yol açtığı yıkımın yanı sıra çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın desteğiyle yürüttüğümüz restorasyon çabalarını gözlemledim. Böyle zorluklar baş gösterdiğinde Allianz'ın yardıma hazır olduğunu bir kez daha hatırlatmış olduk. Yeniden inşa sürecinde, depremzedelere ve Türkiye’de yaşayan herkese olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. İyileşmeye giden yol uzun olsa da, UNICEF ile iş birliğimizin özellikle gelecek nesil genç bireyler için çok değerli olduğunu biliyoruz. Allianz tarihinin en büyük yardım paketlerinden biri olan toplam 6 milyon avroluk katkımızın ardından gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret, misyonumuzu hakkıyla yerine getirdiğimize ve gerçekten önemli olana, yani Türkiye’deki mağdurların geleceklerini güvence altına almalarına yardımcı olmaya öncelik verdiğimize dair güvenimi tazeledi. Allianz Grubu olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını kutlarken, Allianz Türkiye'nin Şark Sigorta ile başlayan yüzyıllık yolculuğundan duyduğumuz büyük gururla, işimizin merkezinde insanlarımızın ve müşterilerimize verdiğimiz sözlerin yer aldığının bilinciyle hareket ediyoruz. Depremzedelerle bir araya gelerek sahadaki desteğimize tanık olmak, toplum içerisinde üstlendiğimiz rolün önemini daha da pekiştiriyor.”

UNICEF
UNICEF

UNICEF hükümet ve sivil toplum ortaklarıyla birlikte, Türkiye'nin 11 ilinde depremden etkilenen çocuklara ve ailelerine destek sağlamak amacıyla ilk günden bu yana çalışıyor. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar 390.000'den fazla çocuğa erken çocukluk eğitimi de dahil olmak üzere örgün ve yaygın eğitime erişim sağlandı. Faaliyete geçirilen 58 çocuk, ergen ve aile destek merkezi aracılığıyla 500.000’den fazla çocuk ve bakım veren kişiye zihin sağlığını koruma ve psikososyal destek konularında yardım sağlandı.

Ziyaretle ilgili değerlendirmede bulunan UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, "UNICEF olarak, Allianz tarafından sağlanan destekten büyük memnuniyet duymaktayız. Allianz ile yaptığımız işbirliği, depremden etkilenen bölgelerdeki çocuklara ihtiyaç duydukları eğitim ve psikososyal desteği sağlama çabalarımızı güçlendirdi. Allianz gibi cömert desteklerini aldığımız bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Bu sayede 1,3 milyondan fazla çocuğa ve aileye ihtiyaç duyulan insani desteği sağlamayı başardık.”

Allianz gibi özel sektör kuruluşlarıyla çalışmak, farklı bakış açılarının ve girişimlerin birbirini etkileyerek ve güçlendirerek yayılmasına olanak tanıdı ve yaşanan trajik depremlerin ardından çocukların karşılaştığı zorluklara hızlı çözüm sağlanmasına olanak sağladı."

Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan da depremin meydana geldiği ilk günden bu yana yardım çalışmalarına verdikleri desteği aralıksız sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi: “Allianz Grubu’yla birlikte yardım çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla sağladığımız kaynakla, UNICEF de dahil olmak üzere pek çok kuruma destekte bulunduk. Gelecek nesilleri destekleme sorumluluğumuzdan hareketle, UNICEF iş birliğiyle deprem bölgesindeki çocukların yaralarını sarmaya büyük önem veriyoruz. Bu ziyaretle birlikte yapılan çalışmaların ne kadar kıymetli olduğunu gözlemledik. Burada yedi aydır gece gündüz aralıksız çalışan ve büyük emek veren tüm yardım ekiplerine teşekkürlerimi iletiyorum.”

İrtibat Kişileri

Tülay Güler
Communication Officer
UNICEF in Türkiye
Telefon: +90 532 773 71 96

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.

Allianz hakkında

Dünyanın en güçlü sigorta ve finans topluluklarından biri olan Allianz, 70’ten fazla ülkede 159 bini aşkın çalışanıyla 122 milyonun üzerinde müşterisine hizmet veriyor. Yönetimindeki yaklaşık 1.635 milyar avroyla dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketleri arasında yer alan Allianz Grubu, Türkiye’de Allianz Trade, Allianz Partners ve Allianz Türkiye ile faaliyet gösteriyor. Bu topraklardaki faaliyetlerine 1923 yılında Şark Sigorta adı altında başlayan, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan ve 2023 yılında Türkiye’deki 100’üncü yılını kutlamanın onurunu yaşayan Allianz Türkiye,  2008’den bu yana yoluna Allianz Grubu’nun bir parçası olarak devam ediyor. Allianz Türkiye’nin çatısı altında, elementer sigortalarda Allianz Sigorta, bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik şirketleri bulunuyor. Konsolide verilere göre 2022 yılını 36,4 milyar lira prim ve katkı payı üretimiyle tamamlayan Allianz Türkiye, sektöre müşteri deneyimi, çeviklik, dijitalizasyon, çalışan bağlılığı, sürdürülebilirlik ve inovasyon alanlarında liderlik ediyor. 2.300 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü, 4.800 acentesi, 1.500 banka şube kanalı ve 8.094 anlaşmalı kurumuyla, 81 ilde 6,8 milyon müşterisinin ihtiyaç duyduğu her an onlara ‘Allianz Seninle’ diyebilmek amacıyla çalışıyor. Allianz Türkiye’nin genel merkezi ‘Allianz Tower’ İstanbul’da, operasyon merkezi ‘Allianz Kampüs’ İzmir’de bulunuyor. Toplumsal risk farkındalığının artırılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi ile birlikte, Allianz’ın 2008 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımları 1 milyar avroyu aşıyor.

www.allianz.com.tr