Afganistan’daki ortaokulların yeniden açılmasını memnuniyetle karşılayan UNICEF, kız çocuklarının eğitimin dışında bırakılmaması gerektiğini vurguluyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin açıklaması

20 Eylül 2021
UN0512086
UNICEF/UN0512086/

NEW YORK/KABİL, 17 Eylül 2021 – “UNICEF olarak, Afganistan’da COVID-19 nedeniyle aylarca kapalı kalan ortaokulların açılacağı haberini memnuniyetle karşılıyoruz.

“Ancak şu anda pek çok kız çocuğunun okula dönmesine izin verilmeyebileceği konusunda derin endişe duyuyoruz.

“Kız çocukları geride bırakılamaz ve bırakılmamalıdır. Daha büyük yaştakiler de dahil olmak üzere tüm kız çocuklarının eğitimlerine daha fazla gecikme olmadan devam edebilmeleri çok önemlidir. Bunun için öğretmenlik yapmayı sürdürecek kadın öğretmenlere ihtiyacımız var.

“Son insani krizden önce de 4,2 milyon çocuk okula kayıtlı değildi. Bunların yaklaşık yüzde 60’ını kız çocukları oluşturuyordu. Kız çocuklarının eğitimden mahrum kaldığı her gün, kendileri, aileleri ve toplumları için kaçırılmış bir fırsattır.

“Ülkede son yirmi yılda eğitimde önemli ilerlemeler kaydedildi. Okul sayısı üçe katlandı. Okuldaki çocuk sayısı ise 1 milyondan 9,5 milyona yükseldi.

“Bunlar, ülkenin çocukları adına korumamız ve sürdürmemiz gereken önemli gelişmelerdir.

“UNICEF, kalkınma ortaklarını Afganistan’daki tüm çocukların eğitimine destek olmaya çağırıyor.

“UNICEF, tüm kız ve erkek çocuklarının eşit şansa sahip olmalarını sağlamak amacıyla ilgili bütün aktörlerle birlikte savunuculuk yapmaya devam edecektir. Gelişimlerini sağlamak ve barışçıl ve üretken bir Afganistan inşa etmeleri için ihtiyaç duydukları becerileri kazandırmak için çalışacağız”.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.