AB'DEN TÜRKİYE'DEKİ EN ZOR DURUMDAKİ MÜLTECİ ÇOCUKLARA 31,4 MİLYON EURO TUTARINDA EK DESTEK

12 ay sürecek olan program, 2015 yılından bu yana AB ve diğer bağışçıların sağladığı mali destekler sayesinde elde edilen olumlu sonuçlar üzerine inşa edilecek.

02 Şubat 2018
UNICEF
UNICEF

 

Ankara, Türkiye - 2 Şubat 2018- Avrupa Birliği Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı en zor durumdaki mülteci ve Türk çocuklara eğitim ve çocuk koruma alanlarında sunduğu önemli desteği sürdürebilmesi için UNICEF'e 31,4 milyon Euro tutarında fon desteği verdi. UNICEF ve paydaşları Türkiye'de; “Ev Sahibi Topluluklarda Yaşayan Çocuklar ile Zor Durumdaki Suriyeli Çocuklara Yönelik Eğitim ve Çocuk Koruma Programı” kapsamında 165.000 çocuk, genç ve ergenin yanı sıra 10.000 öğretmene de ulaşmayı hedefliyor.
 
12 ay sürecek olan program, 2015 yılından bu yana AB ve diğer bağışçıların sağladığı mali destekler sayesinde elde edilen olumlu sonuçlar üzerine inşa edilecek.
 
Türkiye şu anda geçici koruma altında bulunan 3.4 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.  Bu nüfusun 1.5 milyonunu oluşturan çocukların 610.000’i okula kaydolmuş durumda. Bu alanda elde edilen önemli kazanımlar ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin konuya ilişkin özverili çalışmalarına rağmen, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmak, eğitim ve çocuk koruma alanları başta olmak üzere ülkenin temel hizmetleri ve altyapısına büyük bir yük bindirmektedir.
Bu program ile, en zor durumdaki Türk ve Suriyeli çocukların, nitelikli erken çocukluk ve örgün eğitim olanaklarına erişiminin arttırılması, psikososyal durumlarının güçlendirilmesi, duygusal dengelerinin sağlanması ve daha korunaklı bir ortamın sunulması hedefleniyor. Programın geniş bir coğrafi alanı kapsayacak şekilde düzenlenmesi sayesinde de, ülke çapında mültecilerin yoğun olarak yaşadığı bölge ve topluluklara ulaşılması planlanıyor.
 
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sn. Christian Berger programla ilgili olarak şunları kaydetti:

"UNICEF, yalnızca Türkiye'de değil, bölgenin tamamında en önemli paydaşlarımızdan biri. En zor durumdaki Suriyeli ve Türk çocuklara yönelik eğitim ve çocuk koruma programlarının yürütülmesinde uzun zamandır UNICEF ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz."

"Bu ek finansmanın, Türkiye'deki tüm çocuklara parlak bir gelecek sunmak amacıyla başarıyla yürüttüğü projeleri sürdürmesinde UNICEF'e yardımcı olacağına inanıyoruz.” 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Avrupa Birliği Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı’nın sağladığı bu ek finansman, temel eğitim ve çocuk koruma hizmetleri aracılığıyla en zor durumdaki mülteci ve Türk çocukların dirençlerinin arttırılması konusunda tüm paydaşların gösterdiği çabaların mükemmel bir göstergesidir.. Avrupa Birliği'ne bu cömert mali destekten dolayı müteşekkir olan UNICEF, bu alanda sarf ettiği gayretler ve üstlendiği öncü rol için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne de şükranlarını sunar."
 
Bu son katkıyla birlikte 2015 yılından bu yana AB Güven Fonu (EUTF) ve AB Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı tarafından,Türkiye'deki mülteci çocuklar için  eğitim ve çocuk koruma alanlarında yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere UNICEF’e  sağlanan finansal destek 80,9 milyon Euro'ya ulaşmıştır.
 
AB Türkiye Mülteci Aracı ve AB Güven Fonu Hakkında:
 
Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı’nın Ocak 2016'da yürürlüğe girmesiyle birlikte, mülteci krizi çerçevesinde AB'nin Türkiye'ye sağladığı destekte önemli bir artış meydana gelmiştir.  Bu program aracılığıyla Türkiye'deki mültecilerin yanı sıra ev sahibi topluluklara eğitim, sağlık, altyapı, sosyoekonomik kalkınma ve göç idaresi gibi temel alanlarda kullanılmak üzere 3 milyar Euro tahsis edilmiş, bu kapsamda imzalanan 72 proje için 1.85 milyar Euro'luk ödeme gerçekleştirilmiştir.
Suriye Krizi çerçevesinde AB Bölgesel Güven Fonu, kurulduğu tarih olan Aralık 2014'ten bu yana Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Batı Balkanlar'da yaşayan yaklaşık 1.5 milyon Suriyeli mülteci ile onlara ev sahipliği yapan topluluklara destek sağlamıştır. Güven Fonu'nun en önemli önceliği, "Kayıp Kuşak Olmasın" girişimi çerçevesinde çocuk ve gençlere yönelik eğitim, koruma ve katılım olanaklarının teşvik edilmesidir.
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF Hakkında
 

UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve iyi olma hallerini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle korunmasız ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz.