Önde gelen havayolu şirketleri, COVID-19 aşılarının tüm dünyaya ulaştırılmasında UNICEF’e yardım edecek

16 Şubat 2021

KOPENHAG, 16 Şubat 2021 – UNICEF bugün, İnsani Krizlerde Hava Taşımacılığı Girişimi'ni başlattı. Tarihi bir dönüm noktası olan bu girişim kapsamında, 10'u aşkın lider havayolu şirketi, salgına müdahale etmek için UNICEF ile anlaşma imzaladı. Bu sayede COVID-19 aşılarının, temel ilaçların, tıbbi cihazların ve diğer kritik malzemelerin dağıtımına öncelik verilecek. Küresel düzeyde lojistik hizmet sağlayacak bu girişim, diğer insani krizlere ve sağlık krizlerine yönelik hazırlık mekanizmasının da temelini oluşturacak.

UNICEF Tedarik Bölümü Direktörü Etleva Kadilli: “Taşınması gereken malzemelerin hacmi, sağlanması gereken soğuk zincir koşulları, beklenen teslimat sayısı ve güzergahların çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda bu hayat kurtarıcı aşıların tesliminin ne kadar muazzam ve karmaşık bir girişim olduğu anlaşılıyor. COVID-19 aşılarının yaygınlaştırılmasını desteklemek amacıyla UNICEF’in İnsani Krizlerde Hava Taşımacılığı Girişimi’ne katıldıklarından dolayı bu havayolu şirketlerine minnettarız.”

UNICEF'in İnsani Krizlerde Hava Taşımacılığı Girişimi kapsamında, güzergahları 100’den fazla ülkeyi içeren havayolu şirketleri bir araya geldi. Bu sayede, COVID-19 aşılarına eşit erişim sağlanmasını amaçlayan küresel COVAX Girişimi desteklenecek. Örnek niteliği taşıyan COVAX Girişiminin ilk tur teslimat planı yapıldı. Buna göre, 145 ülke tüm şartlar yerine getirildiği takdirde, 2021'in ilk yarısından itibaren nüfuslarının ortalama yüzde üçünü aşılamak için aşı temin edebilecek.

Havayolu şirketleri; hayat kurtarıcı bu malzemelerin sevkiyatına öncelik vermelerinin yanı sıra sıcaklık kontrolü ve güvenlik gibi önlemler de alacak, ihtiyaç duyulan güzergahlara ilave taşıma desteği sağlayacak. Şirketlerin bu taahhütleri, aşıların ve kritik malzemelerin zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi açısından hayati bir önem taşıyor.

Hayat kurtarıcı malzemelerin zamanında, güvenli ve etkin bir şekilde taşınması, çocukların ve ailelerin temel hizmetlerden yararlanmasını sağlamak açısından büyük bir öneme sahip.  COVAX Girişimi kapsamında aşılar teslim edildikten sonra, öncelikle sağlık ve sosyal bakım sistemlerini destekleyen saha çalışanları aşılanacak. Böylece bu kritik hizmetlerin güvenli bir şekilde sürdürülmesi sağlanacak.

######

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

About UNICEF

UNICEF works in some of the world’s toughest places, to reach the world’s most disadvantaged children. Across more than 190 countries and territories, we work for every child, everywhere, to build a better world for everyone.

Follow UNICEF on TwitterFacebookInstagram and YouTube