Çocuk ve ergenlerde karşılaşılan zihinsel sorunlarda görülen artış nedeniyle Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni bir adım atıyor

Tüm dünyada ergenlik dönemindeki çocukların yüzde 20’si, düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde ise yaklaşık yüzde 15’i intiharı düşünmüş

05 Kasım 2019

NEW YORK/CENEVRE/FLORANSA, 5 Kasım 2019 – UNICEF ve DSÖ tüm dünyada çocuklar ve gençler arasında kendine zarar verme, intihar ve anksiyete gibi durumların endişeverici boyutlara ulaşması nedeniyle dünyanın önde gelen fikir önderleriyle birlikte giderek büyüyen bu tehdide karşı yeni bir ekip kuruyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore:  “Zengin ya da yoksul ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanında çok sayıda çocuk ve genç zihinsel sağlık sorunları yaşıyor. Giderek artan bu kriz ülke sınırı tanımıyor. Zihinsel sorunların yarısının 14 yaşından önce başladığı dikkate alınırsa, bu sorunları erken yaşlarda önleme, tanısını koyma ve gerekiyorsa tedavi etme açısından acil ve yenilikçi stratejilere ihtiyacımız var” dedi.

Çocuklar ve ergenlerdeki zihinsel sağlık sorunlarını küresel sağlık gündeminde daha üst sıralara yerleştirmek için ortak bir eylem başlatan UNICEF ve DSÖ, 7-9 Kasım tarihinde İtalya’nın Floransa şehrinde bu alanda ilk kez gerçekleştirilecek bir konferansa ev sahipliği yapacak. Öncü Beyinler, 21. yüzyılda çocukları ve gençleri etkileyen belli başlı konuların ortaya konulmasına yönelik yeni bir girişim olarak planlanan bir dizi  konferanstan bir tanesi Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 30. yıldönümü kutlamalarının bir parçası olan konferans, akademisyenler, bilim insanları, hükümetler, yardımseverler, iş çevreleri, sivil toplum ve gençler tarafından sağlanan bilgiler doğrultusunda kararlı eylemlere geçilmesini sağlayacak tavsiyeleri ortaya koyacak.

En güncel verilere göre:

  • Tüm dünyada ergenlerin yaklaşık yüzde 20’si zihinsel sorunlar yaşıyor.
  • İntihar, tüm dünyada 15-19 yaş grubu arasında ölüm nedeni olarak üçüncü sırada yer alıyor.
  • Düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde ergenlerin yaklaşık yüzde 15’inin en az bir kez intiharı düşündüğü biliniyor.

Zihinsel sorunların sonuçları yalnızca kişileri değil; aynı zamanda toplumları ve ekonomileri de etkilemektedir. Ne var ki, küresel ve ulusal sağlık programları söz konusu olduğunda çocuklardaki ve ergenlerdeki zihinsel sağlık sorunlarına yeterince önem verilmemektedir.

DSÖ Genel Direktörü  Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus:  “Çok az sayıda çocuk, kendilerine zorlu duygular yaşatan durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğreten programlara erişebiliyor. Yine, zihinsel sağlık sorunu yaşayan çok az sayıda çocuk ihtiyaç duydukları hizmetlerden yararlanabiliyor. Bu durumun değişmesi gerekiyor” dedi.

Öncü Beyinler 2019 konferansı, çocuklarda ve gençlerde zihinsel sağlık gelişimi açısından gerek duyulan kaynakları, ortaklıkları, hizmetleri, bu alandaki siyasal kararlılığı ve kamuoyu desteğini mercek altına alacak. Bunun yanı sıra konferansta, yaşamın ilk yıllarındaki beyin sağlığına ilişkin bilimin ve ilgili uygulamaların geldiği son durum ve alınan sonuçlar ile en güncel bulgular incelenecek. Başarılı olan programlarla birlikte halihazırda var olan verilere ilişkin değerlendirilmesi gereken eksikler de ele alınacak. Zihinsel sağlık sorunlarının yaş ve coğrafyaya  göre genel yaygınlığı, sorunların nedenleri ve sebep olan etmenler, söz konusu sorunları önlemeye ve tedavi etmeye, zihinsel sağlığı geliştirmeye yönelik programlar da konferansta ele alınacak konular  arasında bulunuyor.

 ######

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Sarah Crowe
Spokesperson
UNICEF Geneva
Telefon: +41 79 543 8029

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.